- Szczegóły
Prosumenci energii odnawialnej, czyli odbiorcy końcowi wytwarzający energię elektryczną w mikroinstalacji (o mocy do 50 kW) wyłącznie z odnawialnych źródeł energii i tylko na własne potrzeby, od 1 kwietnia 2022 roku rozliczani są w systemie net-billingu. Jest to rozliczenie wartościowe, wyrażone w złotych (PLN).
- Szczegóły
Od października 2020 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli bierze udział w projekcie AgroFossilFree, realizowanym w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020. Projekt, między innymi działaniami, zakłada analizę opinii ekspertów z kraju na temat stanu wykorzystania i perspektyw rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. W czerwcu 2021 roku zostały przeprowadzone wywiady z pięcioma ekspertami z zakresu OZE, byli to doradcy, przedstawiciele nauki oraz przemysłu.
- Szczegóły
Zmiany klimatu w ostatnich latach przybierają na sile: długotrwałe susze, intensywne opady deszczu, powodzie, huragany. Obecnie trudno nie zgodzić się z naukowcami bijącymi na alarm. Niekorzystne zmiany dotykają wszystkich dziedzin naszego życia. Jednak to rolnictwo wydaje się być największą ofiarą zawirowań, jednocześnie będąc sektorem, który w dużym stopniu przyczynia się do powstania problemu.
- Szczegóły
Chyba każdy z nas chciałby mieszkać w domu który byłby tani w eksploatacji. Żeby rachunki za prąd i ogrzewanie zmalały 10 razy. Nierealne marzenia? Chyba nie, bo już teraz możemy zbudować dom, który będzie zużywał minimalne ilość energii w czasie swojego funkcjonowania.
Takie domy energooszczędne już powstają, nazywane są domami pasywnymi. Nazwa „budynek pasywny” odnosi się do faktu, że do ogrzewania budynku wykorzystywana jest energia cieplna powstająca w sposób „pasywny” - pochodząca z zysków z promieniowania słonecznego oraz ciepła od osób i urządzeń - bez wykorzystania „aktywnych” systemów ogrzewania. W naszym klimacie jednak musimy w domu pasywnym zazwyczaj wykorzystywać jeszcze dodatkowe źródło energii.