- Szczegóły
W dniu 01.10.2024 r. w Sadzie Doświadczalno-Wdrożeniowym LODR w Końskowoli rozpoczęto testowy zbiór jabłka przemysłowego kombajnem FELIX-Z. Obecnie powierzchnie plantacji jabłoni, przy braku mechanizacji zbioru, limitowane są głównie dostępem siły roboczej, co wynika głównie z niechęci producentów do korzystania z najemnych pracowników, których dostępność jest coraz mniejsza, a koszty coraz wyższe.
- Szczegóły
Najczęściej do ochrony roślin przed agrofagami stosowane są środki chemiczne, które są dość dobrze znane rolnikom, popularne, proste w zastosowaniu i szybkie w działaniu. Natomiast sporadycznie stosowane są preparaty biologiczne, które są bezpieczne, nie mają negatywnego wpływu na człowieka, ani na środowisko. Ochrona biologiczna polega na wykorzystaniu naturalnych wrogów, tj. mikroorganizmów (wirusów, bakterii, grzybów) do ograniczenia populacji sprawców chorób i szkodników w uprawach roślin.
- Szczegóły
- Jesienna profilaktyka w zapobieganiu rozwojowi kędzierzawości liści brzoskwini.
Kędzierzawość liści brzoskwini to jedna z najczęściej występujących chorób w sadach brzoskwiniowych, która w dużym stopniu może przyczynić się do zmniejszenia plonu, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitego zamarcia drzewek. Sprawcą tej choroby jest grzyb o nazwie Taphrina deformans. Choroba charakteryzuje się tym, że blaszka liściowa ulega przebarwieniu na purpurowo – czerwony kolor oraz stopniowo się skręca ulegając w ten sposób deformacji.
- Szczegóły
Jak wiadomo plantacje jabłoni porażane są przez wiele chorób grzybowych i bakteryjnych takich jak np.: parch, mączniak, choroby kory i drewna w tym różnego rodzaju zgorzele, rak bakteryjny czy zaraza ogniowa i to przeciw nim głównie prowadzona jest ochrona chemiczna. Nie można jednak zapominać o jeszcze jednym rodzaju infekcji, których sprawcami są niebezpieczne wirusy i to właśnie na te ostatnie powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę podczas monitoringu plantacji jabłoni.
- Szczegóły
Innowacyjne rozwiązania w produkcji ogrodniczej zaprezentowała dr Dorota Łabanowska-Bury podczas XVIII Konferencji Sadowniczej „Jagodowe Trendy 2022”. Warto się przyjrzeć tym rozwiązaniom i rozważyć potrzebę wprowadzania niektórych z nich u nas. Jak podkreśliła prelegentka, czasem wdrożenie nowych pomysłów i rozwiązań wynika z oszczędności, a innym razem z zauważenia nowej potrzeby klientów.