WYMAGANE DOKUMENTY:

Pozwolenie na budowę obiektu budowlanego zostaje wydane na wniosek inwestora.

We wniosku należy podać:

- Dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika, jeżeli działa w jego imieniu,

- Nazwę i rodzaj całego zamierzenia budowlanego, rodzaj obiektu lub zespołu obiektów bądź robót budowlanych oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu - nazwę obrębu, numer działki.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami, wymaganymi przepisami szczególnymi (w 3 egzemplarzach) opracowany przez uprawnionego projektanta.

Projekt budowlany powinien zawierać:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich.
    projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych.
  • stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych.
  • w zależności od potrzeb wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektu.

 

  1. Oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
    3. Ważną i ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydaną dla inwestora, jeśli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym.

 

 

 

 

  1. Zaświadczenie o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego.
  2. W przypadku wniosku składanego przez osobę prawną aktualny odpis Krajowego Rejestru Sądowego lub pełnomocnictwo do reprezentowania osoby prawnej - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
  3. Upoważnienie udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
  4. Dowód zapłaty opłaty skarbowej.

 

OPŁATY SKARBOWE:

  • Zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. z 2018 r., Nr 1044 z późn. zm.)


TERMIN ZAŁATWIANIA SPRAWY:

Bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 65 dni od dnia wszczęcia postępowania.

FORMA ZAŁATWIANIA SPRAWY:

Decyzja administracyjna.


UWAGI:
1. Wnioski wraz z kompletem dokumentów należy składać w budynku Starostwa Powiatowego lub można przesłać je pocztą.

  1. W przypadku, gdy złożony wniosek lub dokumentacja wymaga uzupełnienia lub nie jest zgodna z wymaganiami prawa, wnioskodawcę wzywa się do uzupełnienia braków. Gdy nie zostaną uzupełnione w wyznaczonym terminie, odmawia się wydania pozwolenia na budowę.


TRYB ODWOŁAWCZY:

Stronom przysługuje odwołanie od decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do Wojewody Lubelskiego za pośrednictwem Starosty.


PODSTAWA PRAWNA:

  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 z późniejszymi zmianami).
  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 1202 z późniejszymi zmianami).
  • Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. - O samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 995 z późniejszymi zmianami).