Dynia cieszy się coraz większym zainteresowaniem zakładów przetwórczych. Wykorzystywana jest bardzo często jako dodatek w postaci kostki do mrożonek warzywnych, coraz większym zainteresowaniem cieszą się kremy z dyni przygotowywane dla dzieci. Staje się również coraz bardziej popularna jako świeży owoc z przeznaczeniem na przetwory, zupy krem, ciasta czy do dekoracji.

Narastające zainteresowanie przyczyniło się do zorganizowania konferencji na temat nowoczesnej uprawy tego gatunku.

Prelegentami konferencji byli Hubert Tabor HM. Clause Polska, Sebastian Przedzienkowski Yara Poland, Agnieszka Kruk i Mirosław Nakonieczny WIORiN Lublin, Jolanta Adamiak i Przemysław Podolski ARiMR Lublin, Rafał Podstawka GP Klasa.

Konferencję otworzył Sławomir Plis – dyrektor LODR w Końskowoli witając prelegentów, rolników i doradców

Hubert Tabor prowadzący główny temat szczególnie podkreślał rolę stanowiska i zapylaczy. Wybór stanowiska powinien paść na gleby dobrze nagrzewające się, oddalone od pasów drzew, krzewów i lasów powodujących zacienienie. Zalecana jest wystawa południowa. W odróżnieniu od większości uprawianych warzyw kwiaty dyni muszą być zapylane przez owady – głównym zapylaczem jest pszczoła. Aby zapylić kwiat, zapylacz musi wielokrotnie go odwiedzić, nawet 15 razy.  Odpowiednie zapylenie nie zależy jedynie od ilością zapylaczy, zależy także od rozstawy jak i odpowiedniej pielęgnacji gdyż zakwitające chwasty stają się konkurencją dla kwitnącej dyni. Te i wiele innych aspektów nowoczesnej agrotechniki zostało poruszone w głównym wyczerpującym temacie. Pan Sebastian Przedzienkowski z firmy Yara Poland rozwinął temat nawożenia, szczególnie podkreślając rolę wapnia i mikroelementów, o których bardzo często zapominamy. Kolejnym ważnym temat przedstawili pracownicy WIORiN – Agnieszka Kruk i Mirosław Nakonieczny, którzy poruszyli temat „Kontroli stosowania środków ochrony roślin, rejestracji przedsiębiorców i paszportowania roślin warzywniczych”. Wymogi jakościowe stawiane skupowanym surowcom na przykładzie GP Klasa przedstawił Pan Rafał Podstawka. Według jego spostrzeżeń towar skupowany w większości jest bardzo dobrej jakością, ale zdążają się partej, które należy częściowo przebrać. Ostatni temat mówiący o „Możliwości wsparcia gospodarstw warzywniczych ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”, poprowadzili pracownicy ARiMR – Jolanta Adamiak i Przemysław Podolski.

Konferencje branżowe organizowane są w oparciu o rynek i rosnące zainteresowanie którymś z gatunków, tak jak miało to miejsce w przypadku dyni. Jeżeli mielibyście Państwo potrzebę zorganizowania jakiegoś tematu, który jeszcze nie był poruszany, a cieszy się zainteresowaniem to proszę o przesyłanie propozycji do Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa LODR w Końskowoli.

Karol Kłopot