Zarządzanie gospodarstwem rolnym wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. Sukces zwykle zależy od umiejętnego analizowania wielu danych, co nie jest proste. Z pomocą rolnikowi może przyjść doradca i książka rachunkowości Polski FADN.

O przydatności dla rolnika informacji zgromadzonych w systemie rachunkowości gospodarstw rolnych PL FADN przekonywali w LODR w Końskowoli pracownicy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie z Zakładu Rachunkowości Rolnej. Okazją była konferencja zorganizowana przez specjalistów z Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym w dniu 14 grudnia 2017 r.  

Otwierający konferencję Sławomir Plis – dyrektor LODR w Końskowoli podkreślał dobrą współpracę obydwu instytucji. Blisko stu doradców LODR – będących jednocześnie rachmistrzami prowadzącymi rachunkowość PL FADN w gospodarstwach rolnych woj. lubelskiego – przybyło do Końskowoli, aby wysłuchać referatów przygotowanych na konferencję: „Wykorzystanie wyników rachunkowości rolnej PL FADN w zarządzaniu gospodarstwem rolnym oraz w doradztwie”.

Dziękując za zaproszenie do Końskowoli, dr inż. Zbigniew Floriańczyk – Dyrektor d/s FADN w IERiGŻ podkreślił ważną rolę doradców prowadzących rachunkowość PL FADN zachęcając, by wspierali współpracujących rolników w ich niełatwych decyzjach wykorzystując przy tym ten zbiór informacji. Zdaniem dr inż. Floriańczyka nie ma lepszego źródła informacji niż dane PL FADN, a rolnicy nadal jeszcze zbyt mało z nich korzystają. Rolnicy planujący duże inwestycje w swoich gospodarstwach powinni korzystać ze szczegółowych analiz porównujących ich gospodarstwa z analogicznymi, które były w podobnej sytuacji (tzw. raportów porównawczych). Dr inż. Z. Floriańczyk wyjaśnił również, na czym polega zarządzanie gospodarstwem rolnym. Stwierdził, że coraz większa liczba rolników rezygnuje z produkcji zwierzęcej. Wspomniał, że jednym z trudniejszych pytań zadawanych przez rolników jest takie, czy powinni powiększać swoje gospodarstwo.

Do badania gospodarstw posiadających osobowość prawną, a także do robienia ankiet BDGR zachęcała uczestników konferencji Elżbieta Grzybowska z IERiGŻ. Przypomniała, że gospodarstwa z osobowością prawną są zobligowane do prowadzenia rachunkowości z mocy ustawy. Doradcy mają czas do zbierania danych rachunkowych z tych gospodarstw do końca czerwca na podstawie sprawozdań finansowych i bezpośredniej rozmowy z zarządzającym gospodarstwem rolnym – wystarczą 2-3 wizyty. W roku ubiegłym woj. lubelskim było ankietowane zaledwie jedno takie gospodarstwo. Dla porównania w woj. zachodniopomorskim ankietowane były 52 gospodarstwa, a woj. warmińsko-mazurskim- 48 gospodarstw. W całym kraju w roku ubiegłym badano 198 gospodarstw, choć  w 2015 r. było ich więcej, bo aż 210. Elżbieta Grzybowska oraz dr inż. Zbigniew Floriańczyk przedstawili szczegółowo zasady współpracy osób wykonujących ankiety BDGR, ponieważ doradcy LODR wykazali duże zainteresowanie tą formą badania gospodarstw z osobowością prawną.

Kursy e-learningowe oraz narzędzia internetowe wspierające pracę doradcy Polskiego FADN przedstawiła Justyna Żurakowska z IERiGŻ. Obecnie platforma e-learningowa udostępnia 11 kursów i ma ponad 4 tys. użytkowników – doradców, rolników i studentów szkół rolniczych.

Na temat kontroli i jakości danych Polski FADN mówiła Irena Mikołajczyk z IERiGŻ. Zaznaczyła, że aby rolnik mógł w pełni korzystać z danych rachunkowych muszą one być rzetelnie gromadzone i odzwierciedlać to wszystko, co naprawdę dzieje się w gospodarstwie.

O wykorzystaniu w doradztwie rolniczym wyników badań systemu AGROKOSZTY opowiadał uczestnikom konferencji Arkadiusz Bębenista.

Duży aplauz wśród słuchaczy wzbudził wykład naszego informatyka – Jacka Wójcika, który  w ciekawy sposób przedstawił rodzaje zagrożeń, jakie czyhają na nas w sieci i wyjaśnił, w jaki sposób można im się przeciwstawić.

Cykl referatów zakończyła merytoryczna dyskusja na sali wykładowej, jak również w kuluarach, co świadczy o potrzebie organizowania tego typu spotkań. Konferencja spełniła oczekiwania rachmistrzów PL FADN także z uwagi na wysoki poziom wygłoszonych referatów oraz ze względu na jej rolę integracyjną.

Przy tej okazji chcielibyśmy zachęcić rolników do skorzystania z możliwości prowadzenia przy pomocy doradców LODR rachunkowości PL FADN w swoich gospodarstwach w 2018 r. Obecnie prowadzimy nabór gospodarstw. W szczególności zapraszamy do współpracy rolników – beneficjentów PROW 2014-2020 z działań „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw” i „Premie dla młodych rolników”, którzy są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej rachunkowości przez 5 lat. Rachunkowość w gospodarstwach rolnych prowadzona według zasad systemu Polski FADN jest uznawana przez ARiMR jako spełnienie wymogu prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie.

Agata Kamińska