Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale byli  organizatorami III Ogólnopolskiego  Zlotu Zagród Edukacyjnych, który odbył się w dniach 18-20 listopada 2015r. w Boguchwale koło Rzeszowa, woj. podkarpackie.

Konferencja sfinansowana została ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 i adresowana była do członków i koordynatorów Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i jest ona również częścią szerszego programu edukacyjnego przyjętego przez CDR Oddział w Krakowie, zmierzającego do rozwoju Sieci ZE w Polsce.

W konferencji udział wzięło ponad 200 osób. Większość  uczestników stanowili mieszkańcy wsi - członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Obecni byli także doradcy ODR z całej Polski koordynujący funkcjonowanie zagród edukacyjnych w swoich województwach oraz specjaliści – akademicy, samorządowcy - wspierający funkcjonowanie Sieci. W konferencji wzięli ponadto udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz lokalnych mediów.

W programie konferencji znalazły się wykłady plenarne obejmujące spektrum zagadnień związanych z funkcjonowaniem Ogólnopolskiej Sieci Zagród edukacyjnych, wzbogacaniem i doskonaleniem oferty edukacyjnej w zagrodach w oparciu o ogrody pokazowe oraz możliwości wsparcia finansowego inwestycji w zagrodach z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Ponadto program obejmował  warsztaty metodyczne w grupach na temat programowania zajęć edukacyjnych w oparciu o potencjał rolniczy środowiska lokalnego z uwzględnieniem ich włączenia w realizację podstawy programowej dla wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014r. Jeden dzień konferencji przeznaczony był na zajęcia terenowe, które miały miejsce w dwóch podkarpackich zagrodach edukacyjnych „Ranczo Pstrągowa” i „Siedlisko Janczar”. Zajęcia w zagrodach były okazją do zapoznania się z tematami i metodami prowadzenia zajęć, wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz integracji.