Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie zorganizował warsztaty „Opracowanie technologii produkcji przetworów z owoców i warzyw przydatnych do produkcji w małej skali”. Warsztaty odbyły się 11 września 2023 r. w pracowni gastronomicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii. Wykłady i warsztaty prowadzili pracownicy Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, Zakład Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Program podzielony był na 3 bloki – napoje serwatkowo-owocowo/warzywne, napoje roślinne jako alternatywa mleka krowiego oraz suszenie i liofilizacja. Prof. dr hab. Waldemar Gustaw omówił zagadnienia dotyczące otrzymywania serwatki, różnic między serwatką kwasową a podpuszczkową, składników serwatki, preparatów suszonych otrzymywanych z serwatki, właściwości żywieniowych i prozdrowotnych białek serwatkowych. Podczas zajęć praktycznych prowadzonych przez mgr inż. Patryka Siczka, uczestnicy wykonali smoothie i koktajle serwatkowo – owocowe/warzywne z krajowych warzyw i owoców, również egzotycznych z dodatkiem preparatów białek serwatkowych.

W kolejnym bloku tematycznym dr Wojciech Radzki scharakteryzował surowce wykorzystywane do produkcji napojów roślinnych oraz omówił technologię otrzymywania tych produktów oraz ich skład odżywczy. Napoje roślinne, zwane czasami mlekami roślinnymi, to produkty pod względem fizycznym przypominające mleko krowie, lecz wyprodukowane są wyłącznie z surowców roślinnych. Produkty te są spożywane przez konsumentów z uwagi na ich dobre walory sensoryczne. W głównej mierze jednak, przyczyną ich popularności jest fakt, iż mogą stanowić substytut mleka krowiego, a co za tym idzie, spożywane są przez osoby mające uczulenie na składniki mleka. Napoje roślinne są także produktami chętnie kupowanymi przez osoby na dietach wegetariańskich. W części warsztatowej uczestnicy wytworzyli napoje roślinne z różnych surowców. Otrzymane produkty poddane zostały ocenie organoleptycznej oraz posmakowane przez uczestników.

Ostania część prowadzona przez dr Anetę Sławińską dotyczyła suszenia i liofilizacji. Pani dr przedstawiła różnice pomiędzy suszeniem konwekcyjnym, próżniowym, mikrofalowo-próżniowym i liofilizacją, omówiła jakie zabiegi mogą być stosowane przed suszeniem oraz jaka jest wartość odżywcza i prozdrowotna produktów suszonych. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się suszarkami różnego typu (w tym liofilizatorem) oraz spróbowania i porównania owoców, warzyw i grzybów suszonych konwekcyjnie, próżniowo i liofilizowanych.

Warsztaty pokazały uczestnikom wizję oraz szersze perspektywy w odniesieniu do własnych możliwości wytwórczych. Duże zainteresowanie wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego przetwórstwem na małą skalę  powoduje konieczność pokazania nowinek technologicznych, nowych rozwiązań z zakresu przetwórstwa na poziomie gospodarstwa oraz promowania nowatorskich metod wytwórczych. Oferowanie produktów przetwarzanych w gospodarstwach domowych, przy wykorzystaniu własnych surowców rolnych - owoców i warzyw odnajduje konsumentów finalnych, co za tym idzie skraca krótkie łańcuchy dostaw. Moda wśród konsumentów na zdrową żywność wytwarzaną w warunkach rzemieślniczych stała się stałym elementem dzisiejszych czasów. Potrzeba powstawania nowych przetwórców jest bardzo wysoka. Poprzez promowanie krótkich łańcuchów dostaw możemy przyczynić się do ich kreowania.

Małgorzata Seroka

pani dr Aneta Sławińska prezentuje liofilizator

przygotowywanie smoothie

uczestnicy podczas wrasztatów

uczestnicy podczas wykładów

uczestnicy warsztatów

uczestniczki przygotowały koktajle do degustacji

zajęcia praktyczne p rzygotowywania napoi roślinnych

zajęcia praktyczne z p. dr Siczkiem

zajęcia praktyczne z przygotowywania smoothie i koktajli

zajęcia praktyczne, omówienie suszenia i liofilizacji

zajęcia praktyczne