Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował 29 września 2023 r. „Lubelskie Forum Innowacji Rolniczych”. Konferencja odbyła się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Celem przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie innowacji w rolnictwie, upowszechnienie wiedzy dotyczącej rolnictwa precyzyjnego oraz innowacyjnych technologii produkcji rolniczej. Konferencja była okazją do  tworzenie sieci kontaktów i współpracy pomiędzy partnerami, usprawniając transfer wiedzy między nauką a praktyką.

Uroczystego otwarcia i powitania zaproszonych gości dokonał Dyrektor LODR w Końskowoli p. Wiesław Orzędowski. Swoją obecnością zaszczycili nas posłowie, przedstawiciele urzędów administracji publicznej, przedstawiciele jednostek naukowych  i uczelni wyższych, instytucji współpracujących na rzecz rolnictwa, dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego, dyrektorzy, pracownicy i uczniowie szkół rolniczych, rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń i doradcy.

Podczas konferencji zaprezentowano dotychczasowe efekty wdrażania działania „WSPÓŁPRACA”, którego celem jest wspieranie organizacji partnerstw (Grup Operacyjnych) poszukujących innowacyjnych rozwiązań problemów, z którymi zmagają się rolnicy, przetwórcy, przedsiębiorcy i doradcy na różnych etapach prowadzonej działalności. Działanie  WSPÓŁPRACA  łączy instytuty naukowe, rolników, podmioty gospodarcze i podmioty doradcze w wspólnym dążeniu do rozwiązania problemu, wypracowania nowego produktu, nowej udoskonalonej technologii czy też wprowadzenia nowej techniki, technologii sprzedaży. Pani Anna Gołdys, krajowy broker innowacji z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, przedstawiła dane liczbowe dotyczące utworzonych grup operacyjnych w Polsce, złożonych wniosków do działania „Współpraca” oraz zawartych umów z ARiMR. W PS WPR 2023-2027 wsparcie w ramach interwencji 13.5 WSPÓŁPRACA GRUP OPERACYJNYCH EPI będzie udzielane w dwóch zakresach: wsparcie przygotowawcze do 50 tys. zł (udzielane tylko raz w danej perspektywie) oraz wsparcie na realizację operacji do 2,5 mln zł. Jako dobre przykłady z województwa lubelskiego zaprezentowały się dwie grupy operacyjne. Pan dr inż. Łukasz Kopiński przestawił Grupę Operacyjną Owoce 4.0, której członkiem jest również LODR w Końskowoli. Grupa pracuje nad wdrożeniem technologii automatycznej identyfikacji występowania szkodników na plantacji porzeczki oraz punktowego oprysku selektywnym preparatem. O wielu swoich realizowanych projektach w ramach działania Współpraca opowiedział również p. Łukasz Czech. Zakres realizowanych przez niego projektów jest bardzo szeroki, są to m.in. innowacje w produkcji i przechowywaniu ziemniaka, wykorzystanie danych satelitarnych do wytworzenia map nawadniania, nawożenia, zmiennego wysiewu,  wykorzystanie dronów i obrazowania w produkcji upraw, rozwój nanocząsteczek i ekologii w nasiennictwie.

Szacuje się, że w wyniku działania czynnika stresu abiotycznego, plon roślin uprawnych może być nawet kilkanaście razy mniejszy, od plonu uzyskanego z roślin poddanych działaniu, również niekorzystnych dla rozwoju rośliny, stresów biotycznych (zachwaszczenie, czynniki chorobotwórcze itd.) Stacje pogodowe i podłączone do nich czujniki dostarczają ważnych informacji o glebie, uprawach i warunkach panujących na polu, w tym o temperaturze powietrza i gleby, wilgotności względnej, temperaturze gleby, opadach deszczu, prędkości i kierunku wiatru i innych. O pozyskiwaniu, a przede wszystkim wykorzystaniu odpowiednich danych opowiedział p. Marek Wilanowski z Firmy Metos Polska sp. z o.o.

Biomasa jest doskonałym i odnawialnym surowcem do produkcji gazowych (wodór i metan) oraz ciekłych (metanol i etanol) nośników energii, co ma szczególne znaczenie ze względu na zmniejszające się zasoby takich źródeł energii jak gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel. Obecnie szybko rozwija się technologia ogniw paliwowych zasilanych głównie wodorem (który prawdopodobnie będzie paliwem przyszłości). Ogniwa paliwowe można wykorzystać do wszystkich zastosowań energetycznych w całym zakresie mocy, zatem lokalność surowca i szerokie wykorzystanie ogniw paliwowych pozwalają na współzależność biomasa – ogniwo, która może być znacząca w gospodarce energetycznej. Priorytetami w rozwoju technologii ogniw paliwowych są bezpieczeństwo, ekologia, ekonomia i prace naukowo-badawcze. O swoich prowadzonych doświadczenia i pracach badawczych w zakresie ogniw paliwowych podczas konferencji opowiedział dr hab. inż. Adam Ekielski prof. SGGW.

Instytutu naukowe i uczelnie wyższe nieustannie prowadzą badania nad tworzeniem nowych nawozów mineralnych, które są ekologiczne dla rolnictwa. Chcąc optymalizować koszty oraz ograniczać stosowanie nawozów syntetycznych tworzone są rozwiązania, które to umożliwią. Przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. Inż. Tomasz Czech prof. URK przybliżył zakres realizowanych projektów i wypracowane innowacyjne rozwiązania.  Podczas organizowanego w czerwcu w Końskowoli stoiska Wyspa Innowacji pracownicy uczelni krakowskiej prezentowali dwa ciekawe rozwiązania. Pierwsze to urządzenie mikrofalowe (robot zdalnie sterowany) do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego. Drugie rozwiązanie to łazik rolniczy HUGO - platforma jezdna wielozadaniowa umożliwiająca punktowe stosowanie zabiegów agrotechnicznych związanych z precyzyjnym wykonywaniem oprysków lub dolistnym dokarmianiem roślin z możliwością rozbudowy o nowe moduły funkcjonalności.

Konsumenci coraz częściej poszukują lepszej jakościowo żywności, a rolnicy stoją przed ogromnym wyzwaniem, aby dokonać przejścia z rolnictwa konwencjonalnego na bardziej biologiczne rozwiązania. Pani dr Anna Ogar z Insignes Labs Sp. z o.o.  pracuję nad stworzeniem nowej linii produktów biologicznych dla sektora agro. To biologiczne i mineralne preparaty bez syntetycznych komponentów, pozwalające na prowadzenie rolnictwa zrównoważonego. Celem prowadzonych badań jest tworzenie skutecznych metod biologicznej i ekologicznej ochrony upraw, które pozwolą rolnikom w każdym zakątku świata na efektywną produkcję wysokiej jakości żywności przy ograniczeniu wykorzystania syntetycznych pestycydów i nawozów.

W swoim wystąpieniu p. dr inż. Jerzy Próchnicki, ekspert branży AGRO, podkreślał, że przyszłość produkcji żywności leży w optymalizacji procesów, czyli dostosowaniu do zmian: klimatu, warunków glebowych, organizacji gospodarstw oraz potrzeb rynku. To jest możliwe jedynie przez wprowadzenie szeregu instrumentów rolnictwa precyzyjnego (zoptymalizowane: nawożenie, ochrona roślin, nawadnianie, zbiór i magazynowanie płodów), wspieranych ciągłą regeneracją żyzności gleb i zapobieganiem zmianom klimatu. Kierunkiem zalecanym dla rolników jest przejście z rolnictwa konwencjonalnego na system zrównoważony, co spowoduje że produkty polskiego rolnictwa będą bardziej poszukiwane i konkurencyjne.

Ostatnim punktem Forum było podsumowanie i wręczenie nagród dla najlepszych rolników i firm w konkursie Agroliga 2023.

Konferencja była okazją do prezentacji najnowocześniejszych osiągnięć nauki oraz zachęcenia grupy docelowej do wzmocnienia motywacji korzystania z zasobów jednostek naukowych, które ustawicznie wyprzedzają poziom technologii stosowanej w rolnictwie polskim. Mamy nadzieję, że udział w konferencji różnych środowisk przyczyni się do transferu wiedzy i innowacji, dodatkowo stworzy warunki dogodne do sieciowania kontaktów między wielosektorowymi grupami odbiorców.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji w telewizji TVP3 Lublin w programie „Jesień z TVP3 Lublin”

https://lublin.tvp.pl/73096229/30-wrzesnia-2023-g-1755-lodr

https://lublin.tvp.pl/73096246/30-wrzesnia-2023-g-1900-lodr

https://lublin.tvp.pl/73108966/1-pazdziernika-2023-g-1115-lodr

https://lublin.tvp.pl/73109344/1-pazdziernika-2023-g-1145-lodr

https://lublin.tvp.pl/73115440/1-pazdziernika-2023-lodr

Małgorzata Seroka

 

degustacja produktów przegotowana przez serowarnię Wzgórze Serem Malowane

degustacja produktów przygotowana przez RSP Zagroda

Dyrektor LODR Wiesław Orzędowski wita zaproszonych gości

Janusz Wawerski – ekspert ds. samorządowych – reprezentuje Ministra Edukacji i Nauki p. Przemysława Czarnka

Leszek Kowalczyk Poseł na Sejm RP

Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski

uczestnicy Forum

uczestnicy konferencji

Wiesław Orzędowski - Dyrektor LODR otwiera konferencję oraz prowadząca Anna Duda

zaproszeni goście podczas konferencji

zaproszeni goście