W dniu 12 grudnia 2018 roku w Sadzie Dydaktyczno-Wdrożeniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Końskowoli odbyła się prezentacja narzędzi do cięcia drzew i krzewów francuskiej firmy INFACO oraz pokaz cięcia drzew owocowych, podczas którego zaprezentowane były aktualne zasady cięcia drzew jabłoni. Współorganizatorem spotkania była Firma Janczar - Jan Sławomir Czarnecki w Końskowoli, we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Spotkanie rozpoczął dr Dariusz Krzywiec, który przywitał uczestników, w tym przedstawicieli francuskiej firmy INFACO Panów Nicolasa Rinfreja  z Francji i Piotra Justa przedstawiciela firmy na Polskę. Podkreślając kilkudziesięcioletnią tradycję Ośrodka we wdrażaniu nowych technologii w rolnictwie,  zaprosił  branżowe firmy działające na rzecz rolników do prezentacji swych innowacyjnych rozwiązań na terenie naszych obiektów. Przedstawiciele INFACO przedstawili dorobek firmy w produkcji i wdrażanie do produkcji sadowniczej swych produktów. Rozpoczęto w 1984 roku sekatorem elektrycznym electrocoup, by po latach zmian doczekać serii 3000 ,  której zwieńczeniem jest ósmy w generacji model 3015 określany jako „Rolls-Royce” wśród sekatorów, jak powiadają przedstawiciele, wart swojej ceny.

I rzeczywiście zestaw wyposażony jest w małą baterię  o masie zaledwie 860 g. Mocowanie baterii odbywa się za pomocą ergonomicznej kamizelki lub opcjonalnie do paska  biodrowego lub tylko do wygodnego klipsa. Czas możliwej pracy to 9-10 godzin. Czas ponownego naładowania trwa 90 minut. Sekator 3015 posiada do wyboru trzy głowice tnące –standard, medium i maxi o średnicy cięcia do 40 mm i 55 mm w zależności od potrzeb użytkownika. Demontaż i ponowny montaż głowicy trwa 2-3 minuty. Sekator posiada dwa zakresy rozwarcia głowicy tnącej, które ustawiane są przesuwnym przełącznikiem umiejscowionym w szczycie sekatora, pod kciukiem - manualnie łatwo dostępnym. Wszystko to decyduje o szybkości cięcia  gałęzi zarówno grubych jak i cienkich. Dodatkowo opcja tzw. półotwarcia umożliwia indywidualny wybór kąta rozwarcia do małych gałązek, co znacznie przyśpiesza pracę. Szybkość zamykania i ponownego otwierania się sekatora jest kluczowa dla komfortu pracy. Ten sekator zdecydowanie  nadąża za zamysłem użytkownika i spełnia oczekiwania w tym względzie. Komfort pracy sekatorem umożliwia dodatkowo zastosowanie trybu progresywnego lub impulsowego w przypadku pierwszym otwarcie i zamknięcie zależy od prędkości wciskania języczka spustowego w trybie impulsowym wszystko dzieje się natychmiast. Regulacja kąta rozwarcia sekatora jak i szybkości reakcji razem wzięte w doskonałej ergonomice stawiają sekator w czołówce sekatorów elektrycznych dostępnych na rynku.

Ponadto istnieje możliwość instalacji szeregu narzędzi kompaktowych do podstawowej jednostki napędowej (Bateria jonowo – litowa). Prezentowany zestaw Powercoup PW-2 z  piłą łańcuchową i piłką typu „lisi ogon” spodobał się zebranym. Możliwość zastosowania karbonowych przedłużek sztywnych lub teleskopowych do długości 3,5 m, sterowanych elektronicznym procesorem czyni narzędzie bardzo efektywnym w pracach na dużej wysokości. Ponadto producent zadbał o rzecz dotychczas nie spotykaną istnieje możliwość zakupu rękawicy ochronnej która zabezpiecza przed skaleczeniem, w przypadku zbliżenia dłoni do ostrza. Innowacyjny system bezpieczeństwa odcina wówczas prąd powodując wcześniej rozwarcie elementów tnących głowicy.

Istnieje ponadto szereg innych możliwości wykorzystania mobilnej kompaktowej jednostki napędowej INFACO do innych czynności niż cięcie drzew. Poprzez zainstalowanie innych urządzeń kompaktowych można tapenerować np. winorośl, otrząsać oliwki i orzechy laskowe.

W trakcie demonstracji sekatorów przeprowadzony został pokaz cięcia drzew jabłoni  przy  użyciu elektrycznych sekatorów INFACO i włoskich ZANON i sekatorów jedno i dwu ręcznych najczęściej użytkowanych w Polsce. W praktyce sadowniczej spotyka się dziś cztery rodzaje narzędzi tnących: sekatory jedno i dwuręczne, sekatory pneumatyczne, oczywiście sekatory elektryczne i coraz częściej zestawy listwowe lub tarczowe agregatowane z ciągnikami do cięcia konturowego. Trwa i trwać będzie ocena które są bardziej wydajne, bardziej ergonomiczne, bardziej predysponowane do określonego typu sadu bardziej niezawodne itp. Jednak to sadownik dokonuje wyboru kierując się własnymi preferencjami finansowymi i organizacyjnymi. W dyskusji pod koniec spotkania, w trakcie poczęstunku gorącym bigosem wszyscy obecni wyrazili zadowolenie z uczestnictwa w spotkaniu. Spotkanie dało  pewien obraz jak wykorzystać wydajne, ciche w pracy, nie męczące rąk sekatory elektryczne. Cięcie można również usprawnić poprzez wykorzystanie platformy sadowniczej.

Marian Ścibior