Terminy nawożenia azotem zostały określone na podstawie przepisów prawnych które pojawiły się po wejściu w życie ustawy Prawo Wodne z 2017 r.  W związku z tym, wiosenny termin nawożenia nawozami zawierającymi azot można było rozpocząć dopiero po 1 marca. Termin ten był sztywny, niezależnie od warunków atmosferycznych oraz terminu wznowienia wegetacji zbóż i rzepaku. W ubiegłym roku rolnicy doczekali się zmian tego dość kontrowersyjnego przepisu.

Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn.  31 stycznia 2023 [ Dz. U. z dnia 7 lutego 2023 poz. 244] „ Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”  termin rozpoczęcia nawożenia ozimin azotem na wiosnę może być uzależniony od warunków pogodowych.

Obecnie możliwe jest stosowanie nawozów już w okresie od 1 lutego pod warunkiem że średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C (rośliny ozime, uprawy trwałe, wieloletnie i trwałe użytki zielone) lub 5oC (pozostałe rośliny) na terenie powiatu na którym położone są działki rolne. Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdego dnia, (przez 5 następujących po sobie dni) średnia dobowa temperatura przekroczyła 3°C (lub 5oC) na powierzchni 95% danego powiatu.

Pomiar temperatury prowadzony jest przez : Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Wykazy powiatów, w których nastąpiło przekroczenie progów średniej dobowej temperatury powietrza jest codziennie aktualizowana w okresie od pierwszego go do ostatniego dnia lutego na stronie : https://agrometeo.imgw.pl/html/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.html

Mapa z wykazami powiatów w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (kolor żółty) i 5°C (kolor zielony)

Źródło: https://agrometeo.imgw.pl

Zgodnie z informacją opublikowaną na ww. stronie IMGW (stan na dzień 8 lutego 2024) można nawozić oziminy azotem na terenie całego województwa. Dodatkowo na terenie powiatów: puławskiego, opolskiego i kraśnickiego oraz dwóch powiatów grodzkich chełmskiego i zamojskiego został przekroczony próg 5oC. Przekroczenie wyższego progu na terenie tych powiatów, umożliwia stosowanie nawozów azotowych również pod rośliny jare.

Należy jednak pamiętać że zakaz stosowania nawozów na glebach zalanych lub nasyconych wodą oraz  na glebach pokrytych śniegiem lub zamarzniętych ciągle obowiązuje niezależnie od informacji pokazanych na stronie IMGW. W przypadku gleb zamarzniętych dopuszcza się stosowanie nawozów gdy gleba rozmarza powierzchniowo w ciągu dnia.

Krzysztof Kurus

Nawożenie azotem na polu doświadczalno - wdrożeniowym LODR-u (marzec 2022)