W związku z rozpoczęciem wdrażania nowej perspektywy unijnej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 na stronie internetowej ARiMR dostępny jest harmonogram naboru wniosków o przyznanie pomocy w 2024 roku. Jest to harmonogram zamieszczony w dwóch wersjach: pierwsza z wyszczególnionymi limitami wsparcia oraz terminami składania poszczególnych rodzajów wniosków oraz druga wersja w formie opisowej w której wskazane zostały cele poszczególnych interwencji, rodzaje operacji objęte wsparciem oraz którzy rolnicy mogą skorzystać z pomocy.

Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, która ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. w ramach planowanych przez ARiMR naborów wniosków znalazło się wiele działań mających na celu ochronę środowiska i klimatu. Są  to zarówno działania w ramach I filaru  WPR takie jak ekoschematy czyli praktyki korzystne dla klimatu i środowiska, jak również interwencje rolnośrodowiskowo-klimatyczne oraz interwencje ekologiczne wdrażane w ramach II filaru WPR. Wszystkie te interwencje mają na celu podejmowanie działań mających na celu sekwestrację węgla, ograniczanie zużycia środków ochrony roślin, zapobieganie zanieczyszczeniom gleb i wód, poprawę jakości gleb i żywności, zachowywanie różnorodności biologicznej oraz zapobieganie zmianom klimatu. Oprócz mechanizmów finansowania związanych z podejmowaniem korzystnych dla środowiska praktyk rolniczych dostępne będą również interwencje, w ramach których rolnicy będą mogli podejmować działania sprzyjające ochronie środowiska o charakterze inwestycyjnym. W 2024 r. planowane są nabory na następujące działania inwestycyjne na rzecz ochrony środowiska:

Interwencje w sektorze owoców i warzyw

I.7.5 Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu - nabór planowany od 20 czerwca 2024r. do 20 lipca 2024r.

Celem interwencji jest włączenie sektora owoców i warzyw w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz w działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych. Pomoc mogą otrzymać organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw. Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Inwestycje i rozwój gospodarstw

I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu - nabór planowany od 10 października 2024r. do 10 listopada 2024r.

Celem interwencji jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Ułatwi to gospodarstwom rolnym spełnianie warunków technicznych pozwalających na ograniczenie presji rolnictwa na środowisko naturalne. W ramach interwencji wspierane będą inwestycje materialne lub niematerialne mające na celu: 

1.ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub nawozów, w tym poprzez:

  • zakup nowych maszyn lub urządzeń m.in. do:

- precyzyjnego i redukującego zużycie stosowania środków ochrony roślin (np. opryskiwacze sensorowe, czy recyrkulacyjne),

- niskoemisyjnej aplikacji nawozów (np. doglebowa aplikacja, aplikacja nawozów z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych),

- mechanicznej lub biologicznej walki z chwastami lub szkodnikami (np. pielniki, urządzenia do mechanicznego niszczenia szkodników),

  • przygotowanie miejsc do mycia opryskiwaczy lub utylizowania resztek cieczy użytkowej,  
  1. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych i odorów, w tym poprzez:
  • wyposażenie gospodarstw w płyty, zbiorniki lub urządzenia do przechowywania nawozów naturalnych lub kiszonek,
  • zakup lub montaż systemów oczyszczania powietrza z budynków inwentarskich,
  • niskoemisyjne utrzymanie zwierząt gospodarskich, z wyłączeniem bydła i świń (np. systemy zarządząnia stadem, roboty do czyszczenia podłóg),
  1. poprawę gospodarowania wodą, w tym:
  • budowę, zakup lub instalację elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do pozyskiwania, magazynowania w zamkniętych zbiornikach oraz zagospodarowania wody deszczowej,
  • budowę lub zakup instalacji do powtórnego obiegu wody lub oszczędnego gospodarowania wodą,  
  1. zwiększenie sekwestracji oraz bioróżnorodności gleby przez właściwe użytkowanie gruntami, w tym:
  • zakup nowych maszyn lub urządzeń do uprawy gleby pasowej lub bezorkowej - bezpłużnej (np. agregat do uprawy pasowej, gruber, kultywator dłutowy),
  • zakup nowych maszyn lub urządzeń do ochrony gleby (np. ściółkowania, siewniki do poplonów),
  • zakup nowych maszyn lub urządzeń przeznaczonych do utrzymania zadrzewień śródpolnych, systemów rolno-leśnych oraz trwałych użytków zielonych, w tym służących do uprawy, pielęgnacji lub zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych,
  1. adaptację do zmian klimatu oraz ograniczenie oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych, w tym poprzez:
  • budowę lub zakup elementów infrastruktury technicznej pod kątem adaptacji do niekorzystnych warunków pogodowych, w tym: wodopoje dla zwierząt, z wyłączeniem bydła i świń, instalacje poprawiające wentylację lub obniżające temperaturę w budynkach inwentarskich z wyłączeniem budynków dla bydła i świń, siatki przeciwgradowe, systemy wspomagania decyzji.

Beneficjentem może być rolnik lub grupa rolników.

 

I.10.5 Rozwój małych gospodarstw - nabór planowany od 11 lipca 2024r. do 9 sierpnia 2024r.

10.5.1 Krótki łańcuch dostaw i gospodarstwa ekologiczne

10.5.2 Pozostałe

Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej, w tym większe ukierunkowanie na badania naukowe, technologię i cyfryzację. Wsparciem będą objęte między innymi działania z zakresu produkcji rolnej i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie metodami ekologicznymi.

Wszystkie podane w harmonogramie daty mają charakter orientacyjny, zachęcamy do śledzenia strony internetowej ARiMR, gdzie będą ogłaszane terminy naborów wniosków na poszczególne interwencje wraz z szczegółowymi wytycznymi.

Katarzyna Kozak