Pod koniec 2023 r. zakończył się prowadzony od 2019 r. „Ogólnopolski program regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie”. Nie oznacza to, że nie możemy uzyskać dotacji do wapnowania gleb w ogóle. Taką możliwość stwarzają nam ekoschematy, które można realizować jako element  dopłat obszarowych. Już od 2023 roku w trakcie składania wniosków o dopłaty było możliwe uzyskanie wsparcia w zakresie wapnowania gleb przez realizację Ekoschematu: „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.

Ekoschemat dotyczy kilku praktyk objętych systemem punktowym. Jedną z tych praktyk jest: Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie z wapnowaniem,  za którego realizację można uzyskać dopłatę ok. 300 zł na 1 ha. Realizacja tego ekoschematu wymaga m.in. wykonania analizy gleby w akredytowanym laboratorium  i opracowania planu nawozowego.

Wsparcie w zakresie wapnowania do danej działki rolnej przysługuje raz na 4 lata i wtedy, gdy odczyn gleby ma wartość nie wyższą niż 5,5 w skali pH. Wsparcie nie przysługuje  jeżeli w terminie 4 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności rolnik  otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzję w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego. Dodatkowo, rolnik ma obowiązek: prowadzenia rejestru, z uwzględnieniem stosowania nawozu wapniowego, posiadania imiennego dokumentu potwierdzającego zakup nawozu wapniowego, w którym wskazano jego ilość, złożenie oświadczenia o nieotrzymaniu decyzji przyznającej wsparcie do wapnowania z NFOŚiGW.

Więcej szczegółów jest dostępnych na naszej stronie internetowej, w zakładce WAPNOWANIE, gdzie zamieściliśmy kilka istotnych informacji:

- informacje dot. aktualnych możliwości uzyskania wsparcia w zakresie wapnowania gleb,

- instrukcja pobierania próbek gleby do analizy (zgodnie z normą w zakresie pobierania próbek do badań agrochemicznych),

- wykaz punktów sprzedaży nawozów wapniowych na terenie woj. lubelskiego z uwzględnieniem poszczególnych powiatów.

Edyta Baca