Dnia 12.09.2020/ sobota/ w Urszulinie, powiat włodawski odbyła się bardzo oryginalna, mająca cykliczny charakter impreza” Pożegnanie Żurawi” organizowana w ramach Lubelskich Spotkań z Przyrodą. Ten ekologiczny piknik przyciąga sporą grupę osób spragnionych kontaktów z przyrodą.

Żuraw jest symbolem Poleskiego Parku Narodowego, a na jego terenach w trudno dostępnych ostojach ciszy i spokoju przebywa 2-3 tysiące tych dostojnych i ciekawych ptaków.

Impreza zaczyna się od liczenia żurawi o wschodzie słońca i później po raz drugi o zachodzie słońca. W tym dniu odbywały się wykłady i warsztaty pod hasłem” Żuraw w naturze i kulturze”. Inną atrakcją był konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich w przygotowaniu dania, którego głównym składnikiem była leśna żurawina. I tutaj zaistniał miły akcent związany z LODR w Końskowoli, doradca z Powiatowego Zespołu Doradca Rolniczego we Włodawie pani Anna Łukasiuk, jako członek Koła Gospodyń Miejskich, Zosie Samosie brała czynny udział wraz z koleżankami/ Zośkami/ w tym konkursie. Zośki przygotowały pierogi z twarogiem wędzonym, kaszą gryczana i żurawiną oraz ciasto Leśny Mech z frużeliną z żurawiny. Wszystkie panie z Kół Gospodyń zadały dużą trudność komisji konkursowej, która nie była w stanie indywidualnie ocenić przygotowane dania bo wszystkie cechowała smakowitość i oryginalność. Postanowiono więc wyróżnić wszystkie sporządzone smakołyki.

Taka forma spotkań z naturą cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem, odkrywa bowiem na nowo nasze zakorzenione regionalne tradycje.

Tadeusz Borkowski

Grupa ludzi stojących na scenie

Stoisko wystawowe

ciasto Leśny Mech z frużeliną z żurawiny

pierogi z twarogiem wędzonym, kaszą gryczana i żurawiną