Potrzebujesz pomocy z dopłatami? Przyjdź do nas – pomożemy!

Trwa nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych w ramach Interwencji Plan Strategiczny WPR na lata 2023–2027. Kampania wystartowała 15 marca 2025 r., a wnioski można składać wyłącznie poprzez aplikację eWniosekPlus.

Z radością informujemy, że 18 kwietnia ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń o podobnym profilu działalności.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, serdecznie zaprasza na warsztaty pt. „Twarogi i sery wysoko dogrzewane”
Data i miejsce warsztatów: 6 - 7 maj 2025 r. - MONTIS Hotel & SPA, Poniatowa ul. Nałęczowska 1 24-320 Poniatowa, Sokowirówka Studio Kulinarne

Program „Lekcje z Twórcą Ludowym” skierowany jest do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich i twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej – mistrzów wyróżniających się dorobkiem, chcących dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Celem Programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.

Rusza nowy program dotacyjny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – Folk(od)nowa – który daje wyjątkową okazję do kultywowania i promowania tradycji ludowych. Program wspiera działania edukacyjne, w szczególności warsztaty, umożliwiające międzypokoleniowy transfer wiedzy i umiejętności. Jeśli działasz aktywnie w obszarze kultury ludowej, to projekt, na który warto zwrócić uwagę.

W Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyło się wielkanocne spotkanie z udziałem Dyrekcji Ośrodka, Proboszcza ks. Konrada Piłata oraz Burmistrza Miasta Końskowola – Mariusza Majkutewicza. Spotkanie przebiegło w serdecznej, świątecznej atmosferze. Dyrektor Antoni Skrabucha przywitał wszystkich zgromadzonych, dziękując za obecność oraz składając  życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Wraz z wiosną rusza z nową nazwą, szatą graficzną i zmodyfikowanymi pod kątem użytkowników funkcjonalnościami: Etnomiejscami i Etnodziałaniami. Etnomiejsca to baza informacji o wartych odwiedzenia instytucjach promujących kulturę ludową i tradycyjną. Etnodziałania prezentują największe, cykliczne wydarzenia w zakresie tradycji i dziedzictwa wsi. Wszystkie dodane miejsca i wydarzenia są skrupulatnie weryfikowane przez zespół redakcyjny dając użytkownikom pewność rzetelnej informacji. Strona będzie sukcesywnie rozwijana. W aktualizacji jesiennej dodane zostaną kolejne ekscytujące funkcjonalności.

Narodowy Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do udziału w Zjeździe Szkół Rolniczych, który odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie w dniu 5 czerwca 2025 roku. Celem spotkania jest z jednej strony zainteresowanie uczniów kontynuowaniem edukacji rolniczej – podejmowaniem studiów na uczelniach wyższych, z drugiej zaś uwrażliwienie młodzieży na potrzebę kultywowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

W dniu 03.04.2025r. w Sadzie Doświadczalno - Wdrożeniowym LODR w Końskowoli odbyło się szkolenie z ciecia i formowania drzew ziarnkowych. Głównym wykładowcą był Pan Robert Sas z firmy Instytut Praktycznego Sadownictwa „IPSAD”, a samo szkolenie w głównej części zostało przeprowadzone na nowo założonej kwaterze jabłoni o powierzchni 3 ha wyposażonej w system antygradowy oraz wysokiej klasy system fertygacyjny.

W dniu 14 kwietnia 2025 r. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował spotkanie szkoleniowo-informacyjne dotyczące obecnej sytuacji „epidemiologicznej” jaką wywołała Pryszczyca. Spotkanie odbyło się w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

Trwa nabór do X edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.  Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej polegającej na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Seminarium pt. „Zioła szansą rozwoju gospodarstw rolnych”, które odbyło się 4 kwietnia 2025 roku, było wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło pasjonatów ziół oraz przedstawicieli sektora rolniczego. Seminarium rozpoczęło się od wystąpienia dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, który podkreślił znaczenie ziół w nowoczesnym rolnictwie oraz ich potencjał w rozwoju lokalnych gospodarstw.

 

Sobotnia odprawa sztabu kryzysowego pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego z udziałem wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul oraz przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej i Straży Granicznej odbyła się na przejściu granicznym w Barwinku.

31 marca 2025 r. odbyło się kolejne, 2-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca--aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-31-marca-2025-r

Co można stworzyć z marchewki, cebuli i pora? Prawdziwe arcydzieła! Na warsztatach carvingu w Wilczance w dniu 21.03.2025 r.  powstały zachwycające rzeźby – od pięknych kwiatów po bajkowe kompozycje. Każda uczestniczka odkryła, że z odpowiednią techniką nawet najprostsze warzywa mogą stać się ozdobą godną mistrzów kulinarnej sztuki.

„Nasze dziedzictwo w obiektywie” Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza konkurs filmowy „Nasze dziedzictwo w obiektywie” dla uczniów szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór w ramach kampanii 2025.  Jak co roku od 15 marca można się ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych, a wnioski będą przyjmowane do 15 maja 2025 r. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami - doradcy LODR w Końskowoli świadczą pomoc w wypełnianiu tych wniosków.

26 lutego 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie obniżenia opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie usług w zakresie badań laboratoryjnych próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia innych niż sadzeniaki oraz pobierania próbek do tych badań.

 

18 marca 2025 roku, w urokliwym dworku Hrabiego Łosia w Piotrowicach, odbyły się niezapomniane warsztaty carvingu. To wyjątkowe wydarzenie połączyło magię historycznego miejsca z finezją sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Podczas warsztatów każda z uczestniczek miała okazję wykazać się cierpliwością oraz umiejętnościami manualnymi. Zwykłe papryczki przemieniały się w misternie zdobione szyszki, a kapusty pekińskie w majestatyczne kwiaty.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego zapraszają do udziału w VI edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „DORADCA ROKU”. Wydarzenie skierowane jest do doradców wpisanych na listę doradców rolniczych lub doradców rolnośrodowiskowych, prowadzoną przez dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, świadczących usługi dla rolników.

Expo2Bee to nowe wydarzenie, które ma na celu połączenie pasjonatów pszczelarstwa, producentów sprzętu pszczelarskiego oraz wszystkich tych, którzy chcą poznać najnowsze rozwiązania i technologie w branży. To przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń w środowisku pszczelarskim. I Ogólnopolskie Targi Pszczelarskie Expo2Bee odbędą się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce, a 25 kwietnia 2025r. zapraszamy na VIII Konferencję pszczelarską z cyklu "Weterynaria dla Pszczelarstwa".

Jak zamienić zwykłe warzywa w spektakularne dekoracje? Nasi uczestnicy już wiedzą! Podczas warsztatów, które odbyły się 12.03.2025 r. w miejscowości Boby powstały piękne kwiaty z kapusty, ozdoby z pora i zachwycające detale, które wyglądają jak małe dzieła sztuki. To były warsztaty pełne inspiracji i świetnej zabawy. Każdy wyszedł z nowymi umiejętnościami i gotowy na kolejne carvingowe wyzwania.

W II i III dekadzie lutego pobrano monolity glebowe z plantacji ozimin na terenie poszczególnych powiatów woj. lubelskiego. W trakcie pobierania monolitów gleba była zamarznięta, na ogół przy niewielkiej pokrywie śnieżnej (0-5 cm). Monolity zostały poddane ocenie w I dekadzie marca. Łącznie pobrano 166 prób dla zbóż ozimych i 73 dla rzepaku ozimego.

W malowniczej miejscowości Zosin dnia 27.02.2025 r. odbyły się wyjątkowe warsztaty carvingu, zorganizowane przez Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich. W warsztatach wzięły udział Panie z KGW Leonianki z Leonina, KGW Górowianie  z Gór Opolskich, KGW Zosieńka z Zosina.

 

W dniu 30.01.2025 r. w siedzibie Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. PDO (Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego) podczas którego została zaopiniowana Lista Odmian Zalecanych (LOZ) na teren woj. lubelskiego.