Od sierpnia bieżącego roku trwa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja woda”. Program ten ma na celu ochronę zasobów wodnych oraz minimalizację suszy poprzez zwiększenie poziomu retencji wody na terenie nieruchomości z budynkiem mieszkalnym oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych. Dofinansowanie udzielone jest pod warunkiem, że utworzone instalacje będą wykorzystywane na cele gospodarstwa domowego lub ogrodów przydomowych. Nie mogą one służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej.

Beneficjentem programu jest właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny lub na której planuje się lub rozpoczęto budowę budynków, z zastrzeżeniem, że muszą być one oddane do użytkowania przed złożeniem dokumentów do wypłaty.

Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji stanowiącej nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Minimalna wartość kwalifikowanego zakresu przedsięwzięcia objętego wnioskiem o dofinansowanie to 2 tysiące złotych. Brane są pod uwagę wydatki ponoszone od 1.01.2023 r. do 30.06.2024 r. Dofinansowanie mogą uzyskać przedsięwzięcia, które nie zostały zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, ale zostaną ukończone do końca czerwca 2024 roku.  Za datę zakończenia uznajemy datę podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia lub oświadczenia przez beneficjenta w przypadku samodzielnej realizacji prac. Kompletny wniosek o płatność powinien być złożony maksymalnie do 31.07.2024 r., a wypłata środków nastąpi do końca 2024 roku.

Koszty kwalifikowane, na które można wydatkować uzyskaną dotację obejmują zakup, montaż, budowę, rozbudowę i uruchomienie instalacji:

- do zbierania wód opadowych, roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości czyli dachów, chodników, podjazdów takich jak: łapacze, wypusty, osadniki rynnowe, odwodnienie rynnowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych;

- do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej powierzchni nie mniejszej niż 2 m3;

- do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte);

- do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach - „zielone dachy”;

- do wykorzystywania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych (pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego zbiornika).

Zastosowane materiały lub urządzenia mogą być nowe lub używane, muszą być jednak dopuszczone do stosowania na rynku polskim. Koszt kwalifikowany mogą stanowić również wydatki poniesione na zakup, zainstalowanie komponentów i adaptację istniejących już instalacji do zatrzymywania wody opadowej lub roztopowej i ich wykorzystywania. Na obszarach wyposażonych w system kanalizacji deszczowej dopuszcza się utworzenie instalacji umożliwiającej odprowadzanie nadmiaru wód opadowych w sytuacjach ekstremalnych takich jak długotrwałe deszcze lub deszcze nawalne.

Okres trwałości przedsięwzięcia wynosi 3 lata od daty jego zakończenia. W tym czasie należy zachować całość dokumentacji związanej z projektem i prowadzić eksploatację instalacji zgodnie z jej przeznaczeniem.

Za obsługę programu odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Wnioski składać należy w formie elektronicznej na Portalu Beneficjenta WFOŚiGW, a następnie wysłać na Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub dostarczyć w formie papierowej osobiście lub pocztą do biura Wojewódzkiego Funduszu przy ul. Wojciechowskiej 5. Więcej informacji uzyskać można na stronie www.wfos.lublin.pl, w biurze Funduszu przy ulicy Spokojnej 7 w Lublinie lub telefonicznie tel. 81 561 21 57.

Dominika Jałocha