1.Doświadczenia adaptacyjne odmianowo – podkładkowe.

Po 20 latach badań i obserwacji 25 odmian i klonów brzoskwiń , nektaryn oraz  twardek pochodzenia kanadyjskiego wytypowano do nasadzeń towarowych na Lubelszczyźnie  4 odmiany brzoskwiń, 1 odmianę nektaryn i 3 odmiany twardek odpornych na mrozy zimowe i przymrozki wiosenne – patrz artykuł LAR Nr 9 2017 r.

 

2. Doświadczenia ścisłe we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

Po 4 latach badań  nad skutecznością dyspenserów feromonowych eliminujących zagrożenie ze strony owocówki jabłkóweczki  w sadach jabłoniowych z wynikiem pozytywnym wdrożono z dobrym skutkiem tą  nowatorską metodę walki ze szkodnikami w Sadzie LODR.

Dyspenser feromonowy dezorientujący szkodnika badany w Sadzie LODR w Końskowoli został zarejestrowany w Polsce i umieszczony pod nazwą Isomate CTT w  Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na 2017 rok. w wykazie  Inne substancje i metody stosowane w ochronie sadów przed szkodnikami.

 

3. Doświadczenia własne polowe ochrony roślin sadowniczych.

Po wycofaniu z Programu Ochrony Roślin Sadowniczych w 2014 r. fungicydów i bakterioicydów przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym leszczyny wielkoowocowej został skonstruowany skuteczny, alternatywny, autorski program ochrony tego gatunku oparty na dezynfektancie , nawozach dolistnych i dozawiazkowych o działaniu fungistatycznym. Program i jego skuteczność prezentowane są na plantacji leszczyny w Sadzie LODR podczas Dnia Otwartych Drzwi zainteresowanym plantatorom leszczyny.