W dniu 9 maja 2019 r. senacka komisja rolnictwa przyjęła nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zakłada ona ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią państwową, jak i prywatną. Celem tej ustawy jest zmniejszenie reżimu prawnego.

Nieruchomości rolne o powierzchni od 0,30 ha do 0,9999 ha może nabyć praktycznie każdy. W takich przypadkach zgoda KOWR nie jest wymagana. Dotychczas osoba nie będąca rolnikiem mogła nabyć nieruchomość rolną tylko o powierzchni nie przekraczającej 0,30 ha. Zmniejszono wymagany okres prowadzenia gospodarstwa rolnego na zakupionej ziemi powyżej 1 ha z 10 lat na 5 lat. Możliwe będzie zbycie takich gruntów  przed upływem tego terminu za zgodą dyrektora KOWR w drodze decyzji administracyjnej. Sprzedawca (zbywca) powinien przygotować i dostarczyć do oddziału terenowego KOWR:

  1. Wypis z rejestru gruntów i budynków dla zbywanej nieruchomości;
  2. Odpis księgi wieczystej, zaświadczenie lub informację o numerach sprzedawanych działek;
  3. Zaświadczenie o przeznaczeniu zbywanej nieruchomości rolnej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
  4. Opinię Ośrodka Doradztwa Rolniczego (Rękojmia należytego prowadzenia działalności rolniczej) dla działek powyżej 1 ha;
  5. Oświadczenie od sołtysa/wójta/burmistrza danej wsi/miasta, że informacja o sprzedaży działki była podana do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń oraz na gruncie widniała tabliczka informująca o sprzedaży w/w działki w terminie od......do, nie krótszym niż 1 miesiąc;
  6. Oświadczenie zbywcy o braku możliwości sprzedaży na rzecz rolnika indywidualnego i o cenie ustalonej z nabywcą;
  7. Wniosek o wyrażenie zgody składany przez zbywcę;
  8. Oświadczenie, że nieruchomość nie jest obciążona;
  9. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Punkty 5-9 – na drukach dostępnych ze strony KOWR lub z oddziału terenowego.

Nabywca wypełnia w oświadczeniu wyłącznie:

    - cel nabywania i przewidywany sposób wykorzystania nieruchomości rolnej,

    - zobowiązuje się, że w wyniku nabycia w/w działek powierzchnia posiadanych użytków rolnych nie przekroczy 300 ha.

     Ustawa nie wprowadza ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim na cele nie rolne można kupić tylko jedną działkę.

     Ponadto, w znowelizowanej ustawie znalazł się przepis, który pozwala, by Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za zgodą ministra rolnictwa i rozwoju wsi, ustanowił na państwowej ziemi zabezpieczenia pod zaciągane zobowiązania finansowe. Pieniądze te mają pozwolić m.in. na sfinansowanie działalności narodowego holdingu spożywczego, który ma wkrótce powstać.

Podsumowując, od 26 czerwca 2019 r. swobodnie można nabywać i sprzedawać działki rolne o powierzchni do 0,9999 ha. Dla działek rolnych powyżej 1 ha głównym decydentem w transferze kupna – sprzedaży jest KOWR.

 

Marzena Gutowska