Przeziernik porzeczowiec 16.06.23-odłowione 63 dorosłe osobniki w przeciągu 2 dni

Przeziernik porzeczkowiec

W dniu 16.06.2023 w Sadzie LODR Końskowola zaobserwowano bardzo dużą presję ze strony przeziernika porzeczkowca. Próg zagrożenia kilkukrotnie został przekroczony, w przeciągu 2 dni do jednej pułapki odłowionych zostało 63 sztuki tego szkodnika. W celu zabezpieczenia plantacji zaleca się wykonanie zabiegu preparatem z substancją czynną acetamipryd z grupy noenikotynoidów.

 

 

Przeziernik Porzeczkowiec 30.05.2023.jpg

Przeziernik porzeczkowiec

W dniu 30.05.2023 w Sadzie LODR Końskowola zostały odłowione dorosłe osobniki przeziernika porzeczkowca w ilości 15 sztuk w przeciągu jednej doby i tym samym został przekroczony próg zagrożenia. Zaleca się wykonanie zabiegu preparatem z substancją czynną acetamipryd z grupy noenikotynoidów w celu zabezpieczenia plantacji porzeczek.

 

 

Przeziernik Porzeczkowiec.jpg

Przeziernik porzeczkowiec

W dniu 26.05.2022 w Sadzie LODR w Końskowoli zostały odłowione pierwsze dorosłe osobniki Przeziernika Porzeczkowca w ilości 1 sztuki i tym samym stwierdzony został początek lotu tego szkodnika. Jednocześnie informuję, że w powiecie kraśnickim w przeciągu 5 ostatnich dni odłowiono młode osobniki przeziernika w ilości 20 sztuk i tym samym został przekroczony próg zagrożenia, oznacza to również, że lot w rejonach południowych województwa lubelskiego rozpoczął się już kilka dni temu. Zaleca się monitorowanie upraw, a w momencie przekroczenia progu zagrożenia – czyli średnio 15 sztuk odłowionych motyli w ciągu 3 – 4 dni wykonanie zabiegu preparatem z substancją czynną acetamipryd z grupy noenikotynoidów.

 

Informuję również, że w zakładce „Monitoring Agrofagów” na bieżąco będą zamieszczane informację odnośnie lotu oraz przekroczenia progu zagrożenia ze strony przeziernika porzeczkowca