Z dniem 1 lipca 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Zmienione zostały wzory deklaracji: VAT-7, VAT-7K, VAT-8 oraz VAT-9M, a także objaśnienia do deklaracji. Konieczność zmiany wzorów deklaracji VAT wynika z wprowadzenia do ustawy o VAT mechanizmu podzielonej płatności.
Do wzorów VAT-7 i VAT-7K wprowadzone zostały następujące zmiany:
1) dodana została nowa pozycja 58 w części E dotyczącej obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu; w pozycji tej podatnik będzie wpisywał kwotę do zwrotu na rachunek VAT (o której mowa w art. 87 ust. 6a ustawy),
2) dodano w części F nową pozycję 67, którą podatnik będzie wypełniał w przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym korzystał będzie z obniżenia zobowiązania podatkowego, w przypadku dokonania zapłaty tego zobowiązania w całości z rachunku VAT (art. 108d ustawy o VAT),
3) w pozycji 68 podatnik będzie zaznaczał kwadrat „tak” w sytuacji gdy będzie wnioskował o zwrot różnicy podatku na rachunek VAT.
Nowe wzory deklaracji obowiązują począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r. (lub trzeci kwartał 2018 r.).
OBOWIĄZEK PRZEKAZYWANIA STRUKTUR JPK NA ZĄDANIE ORGANU PODATKOWEGO
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą obowiązani przekazywać struktury JPK (tj. podatkowej księgi przychodów i rozchodów JPK_PKPIR lub ewidencji przychodów JPK_EWP, faktury JPK_FA) na żądanie organów podatkowych. Wyjątek stanowią tylko firmy, które prowadzą dokumentację w formie papierowej.
Zgodnie z nowymi regulacjami, urzędy skarbowe będą mogły w dowolnym momencie żądać od przedsiębiorcy przesłania dokumentacji księgowej w postaci JPK.
W przypadku, gdy organ podatkowy zażąda w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej przekazanie jednej ze struktur, podatnik będzie miał 3 dni na ich udostępnienie. Można je przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej.
W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) można zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu wyznaczonego w wezwaniu.
Osoba, która w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia JPK na wezwanie organu podatkowego, może zostać ukarana karą porządkową w wysokości do 2.800 zł.