Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Zmiany środowiskowe i strukturalne zachodzące w rolnictwie, a także w preferencjach konsumentów, wskazują na zwiększone zainteresowanie chowem bydła w oparcie o tanie i zdrowe pasze o zwiększonej wartości biologicznej np. zielonka pastwiskowa.

Na rzecz pastwiskowania bydła przemawiają kwestie zdrowotne, dobrostanu zwierząt, aspekty ekonomiczne i rosnące zainteresowanie konsumentów żywnością produkowaną metodami bardziej naturalnymi (w tym ekologicznymi). Od wydajności i trwałości TUZ oraz jakości uzyskanej z nich paszy, zależy opłacalność produkcji mleka i wołowiny. Problem ten dotyczy ponad połowy TUZ.

Podczas konferencji, którą Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował w dniu 30 listopada 2022 roku, zostały przedstawione różne rozwiązania pomagające w gospodarowaniu na użytkach zielonych i pozyskiwaniu wartościowej paszy np. aplikacje komputerowe, urządzenia skanujące, maszyny do podsiewu. Celem konferencji „Wykorzystanie innowacji w gospodarowaniu na trwałych użytkach zielonych” było przedstawienie możliwości współpracy podmiotów doradczych, rolników nowatorów i środowiska naukowego na rzecz upowszechniania innowacyjnych rozwiązań i stosowania dobrych praktyk w zakresie wykorzystania TUZ, jako wartościowej paszy w żywieniu bydła oraz gospodarowania w zakresie  zbioru i konserwacji pasz na trwałych użytkach zielonych.

Konferencja była okazja do prezentacji założeń i rezultatów projektów realizowanych z działania „Współpraca” PROW 2014-2020 przez grupy operacyjne, w których LODR w Końskowoli był liderem lub partnerem:

LODRON – projekt „Poprawa wykorzystania potencjału produkcyjnego pastwisk dla bydła mlecznego i mięsnego przez zastosowanie systemu wspomagania decyzji i zarządzania”,

BAZYDRILL – projekt „Innowacyjne rozwiązania techniczne w siewniku do podsiewu użytków zielonych służące poprawie ilości i jakości paszy dla przeżuwaczy oraz ochronie gleb, wód i klimatu”,

EKO ŁĄKA – projekt „Technika i technologia renowacji użytków zielonych metodą szeroko pasowego podsiewu w różnych warunkach glebowych i produkcyjnych dla produkcji pasz”.

Podsumowania Działania „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020 dokonał p. Marek Siuciak, broker innowacji w LODR w Końskowoli oraz wskazał miejsce grup operacyjnych w nowej perspektywie finansowej w latach 2023-2027.

O założeniach i wynikach projektu realizowanego przez Grupę Operacyjną LODRON opowiedział dr inż. Dariusz Krzywiec z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W ramach realizowanego projektu prowadzony był monitoring z zastosowaniem dronów wyposażonych w kamerę multispektralną lub przy użyciu herbometru, który miał za zadanie określenie aktualnego plonu i prognozowanie dynamiki przyrastania roślinności pastwiskowej. Wyniki pomiarów z urządzeń wprowadzone do przygotowanej w ramach projektu aplikacji komputerowej posłużyły do łatwiejszego zarządzania stadem, planowania wypasu. Obserwacje wykonywane za pomocą drona z oprzyrządowaniem nad obszarami uszkadzanymi przez zwierzęta łowne, a także aplikacja komputerowa poszerzają możliwości bardziej precyzyjnego i wiarygodnego określania wielkości szkód i usprawniają przygotowanie dokumentacji przez komisje szacujące. Przygotowane rozwiązania w zakresie pastwisk i szacowania mogą być wykorzystywane przez rolników, doradców rolniczych, koła łowieckie oraz przez podmioty wykonujące usługi w zakresie teledetekcji.

W utrzymaniu użytków zielonych w wysokiej kulturze przydatne są m.in. zabiegi renowacyjne, a stosunkowo tanią i efektywną metodą, polegającą na wprowadzeniu w darń nasion wartościowych gatunków i odmian traw oraz roślin bobowatych jest podsiew. Pani dr hab. Halina Lipińska, prof. uczelni, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przedstawiła

wyniki realizowanego projektu przez Grupę Operacyjną BAZYDRILL. Główne zadanie w projekcie to budowa prototypu udoskonalonego siewnika do podsiewu wyposażonego w innowacyjny redlicowy system wysiewający z regulacją głębokości siewu (lepsze warunki kiełkowanie nasion oraz wschodów i wzrostu siewek), w urządzenie wyczesujące obumarłe części roślin (tzw. otwarcie gleby), w mieszalnik nasion i skrzynię nawozową (jednoczesny wysiew nasion i nawozów), w GPS do kontroli trakcji podczas siewu oraz wykonanie podsiewu w 3 terminach. Zaproponowane w siewniku do podsiewu rozwiązania techniczne posiadają charakter uniwersalny i mogą być wykorzystane nie tylko na użytkach zielonych (do podsiewu lub pełnego obsiewu), ale również na gruntach ornych do wykonania wsiewek poplonów czy założenia krótkotrwałych użytków przemiennych. Proponowana technologia podsiewu może znaleźć zastosowanie w różnych systemach rolnictwa, zarówno w rolnictwie konwencjonalnym, jak i ekologicznym. Może być także wykorzystana w rekultywacji terenów zdegradowanych czy do zakładania łąk leśnych oraz innych nawierzchni trawiastych wzbogaconych o rośliny bobowate i gatunki z grupy ziół. Podczas konferencji uczestnicy mogli zobaczyć prototyp siewnika, a główny konstruktor maszyny p. Zygmunt Babiński dokonał prezentacji maszyny i odpowiedział na pytania w zakresie działania sprzętu.

Dr hab. inż. Zbigniew Kogut, profesor Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, przedstawił założenia projektu realizowanego przez Grupę Operacyjną EKO ŁĄKA. W ramach projektu zostanie opracowana i wdrożona do praktyki rolniczej nowa technologia i metoda organizacji produkcji paszy z trwałych użytków zielonych (TUZ), o lepszej jakości paszowej i większej wartości użytkowej, wykorzystująca innowacyjną konstrukcję specjalnie w tym celu opracowanego i przygotowanego do produkcji agregatu uprawowo-siewnego do renowacji TUZ metodą podsiewu. Został również stworzony prototyp agregatu uprawowo-siewnego do renowacji TUZ metodą szeroko pasowego podsiewu.

Konferencja była okazją do prezentacji najnowocześniejszych osiągnięć nauki oraz zachęcenie grupy docelowej operacji do wzmocnienia motywacji korzystania z zasobów jednostek naukowych, które ustawicznie wyprzedzają poziom technologii stosowanej w rolnictwie polskim.

Broszura do pobrania

Małgorzata Seroka

prezentacja GO Bazydrill dr hab. Halina Lipińska, prof. UP w Lublinie

prezentacja Grupy Operacyjnej LODRON dr inż. D.Krzywiec

prezentacja prototypu siewnika

prowadzący wykład M.Siuciak

uczestnicy konferencji podczas prezentacji siewnika do podsiewu

uczestnicy konferencji, prowadząca M.Seroka

uczestnicy konferencji