Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Mijają kolejne miesiące realizacji przez Lubelskie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli projektu „Lokalne Partnerstwo  ds. Wody (LPW)” w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020 - 2021 w zakresie SIR. Projekt rozpoczął się w styczniu 2021 roku. Jego zakończenie planowane jest na grudzień roku 2022. Mamy zatem już za sobą 16 pełnych miesięcy jego realizacji.

Celem Projektu jest zainicjowanie współpracy oraz stworzenie sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa.

Dotychczas odbyła się 1 konferencja inaugurująca projekt, 5 szkoleń online oraz 33 szkoleń stacjonarnych (23 w roku ubiegłym i 10 w bieżącym roku). Celem wszystkich spotkań było przygotowanie regionalnego rolnictwa na zmiany klimatyczne oraz zainicjowanie tworzenia się Lokalnych Partnerstw ds. Wody w województwie lubelskim (LPW). W organizowanych przez LODR w Końskowoli we współpracy z Powiatowymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego  wydarzeniach, brali udział przedstawiciele administracji publicznej, nauki, doradztwa rolniczego, organizacji mających związek z gospodarką wodną, przedsiębiorcy i producenci rolni.

O tematyce spotkań z minionego roku kalendarzowego można przeczytać w sprawozdaniu podsumowującym rok 2021, które zostało umieszczone na stronie internetowej LODR w Końskowoli i opublikowane dokładnie 29 XII 2021 r.

W 2022 roku LODR w Końskowoli zorganizował kolejne spotkania w 10 powiatach mające na celu zawiązywanie się LPW. Uczestniczyło w nich ponad 200 osób.

Harmonogram odbytych spotkań szkoleniowych w poszczególnych powiatach przedstawiał się następująco:

10.03.2022 r.  - Pełczyn (powiat świdnicki),

15.03.2022 r. - Małochwiej Mały (powiat krasnostawski),

16.03.2022 r. - Tomaszów Lubelski (powiat tomaszowski),

22.03.2022 r. - Biłgoraj (powiat biłgorajski),

23.03.2022 r. - Włodawa (powiat włodawski),

24.03.2022 r. - Sitno (powiat zamojski),

25.03.2022 r.-  Łęczna (powiat łęczyński),

29.03.2022 r. - Chełm (powiat chełmski),

05.04.2022 r. - Hrubieszów (powiat hrubieszowski),

27.04.2022 r. - Janów Lubelski (powiat janowski).

Podczas tych spotkań Karol Kłopot - główny koordynator ds. LPW z ramienia LODR i jednocześnie wykładowca - zapoznał zebranych z następującymi zagadnieniami:

  1. Tworzenie Lokalnych Partnerstw ds. Wody,
  2. Zmiany klimatyczne, a gospodarka wodna,
  3. Infrastruktura melioracyjna, działanie zlewni,
  4. Cele kierunkowe gospodarki wodnej,
  5. Naturalna retencja wodna, budowa zbiorników małej retencji,
  6. Znaczenie agrotechniki w małej retencji,
  7. Nowoczesne systemy gospodarowania wodą opadową,
  8. Systemy nawadniające
  9. Aspekty „Prawa wodnego”
  10. Źródła finansowania z zakresu gospodarki wodnej.

Podczas spotkań, poza kwestiami tworzenia LPW, poruszane były zagadnienia adaptacji rolnictwa do zmian klimatu, małej retencji, melioracji wodnych, systemów nawodnieniowych, prawa wodnego oraz źródeł finansowania przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodnej.

Przedstawiana na szkoleniach tematyka spotykała się z żywym odbiorem słuchaczy. Często wywiązywała się dyskusja, gdyż wszystkim zebranym leżała na sercu potrzeba upowszechniania dobrych praktyk optymalizujących racjonalne gospodarowanie wodą. Zainteresowani problemem zabierali głos, wymieniali swoje opinie w kontekście prezentowanej przez wykładowcę tematyki.

Bogdan Hanc

spotkanie w Sitnie, prowadzący Karol Kłopot

spotkanie w Tomaszowie Lubelskim

spotkanie we Włodawie, prowadzący Karol Kłopot

uczestnicy spotkania w Łęcznej

uczestnicy spotkania w Małochwieju Małym

uczestnicy spotkania w Sitnie