Tradycyjnie, jak co roku w pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni, dnia 23 września 2018 roku, przed spichlerzem Muzeum Przyrodniczego, Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, odbyło się „XX Jubileuszowe Święto Jesieni”. W imieniu gospodarzy imprezę otworzyła Pani Anna Kiwak - Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Pani Joanna Szkuat - Kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego. ,,XX Święto Jesieni” swoją obecnością zaszczycił Burmistrz Kazimierza Dolnego Pan Andrzej Pisula.

W Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym odprawiona została msza święta dziękczynna za pomyślne zbiory, oraz w intencji rolników, ogrodników i pracowników LODR oraz Muzeum Nadwiślańskiego. Ołtarz w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jak co roku udekorowali Pracownicy Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich LODR w Końskowoli. Od dwudziestu lat, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli współuczestniczy w organizacji tego święta, które na stałe wpisało się w kalendarz atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego nad Wisłą. ,,Święto Jesieni” które nawiązuje do tradycji dożynkowych, jest znakomitą okazją do promocji terenów wiejskich Lubelszczyzny oraz do prezentacji zasobów wiejskich spiżarni, piwnic oraz spichlerzy. Jednodniowa wystawa plenerowa zatytułowana „Z lasów, pól i ogrodów” prezentująca warzywa, owoce, kwiaty, grzyby, miody, domowe przetwory oraz potrawy tradycyjnej kuchni, jest jednocześnie kiermaszem, na którym można podziwiać i zakupić wyroby kulinarne, a także rękodzielnicze.

Od kilku lat podczas ,,Święta Jesieni” odbywają się konkursy dla publiczności oraz na najpiękniejsze stoisko. W tym roku konkurs dla dzieci pt. ,,Jesienne rymowanki” prowadziła Pani Anna Kiwak ora Pani Sylwia Figiel, które miały na sobie suknie w barwach jesieni. Młodzi uczestnicy za wykazanie się wiedzą na temat przyrody otrzymali atrakcyjne nagrody. Oprócz konkursu dla dzieci odbył się konkurs dla zwiedzających nt. Muzeum Nadwiślańskiego, który prowadziła Pani Joanna Szkuat Kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego oraz Pani Monika Januszek Kierownik Oddziału Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego. Konkurs był przeznaczony dla osób dorosłych i cieszył się dużym zainteresowaniem. Dorośli mogli wykazać się wiedzą na temat Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, jego Oddziałów oraz zdobyć cenne nagrody. Jak co roku nie zabrakło także konkursu na najpiękniejsze stoisko. Jury zanim wybrało zwycięzców bardzo długo obradowało, ponieważ stoiska z roku na rok są coraz piękniej udekorowane. Natomiast po raz pierwszy na ,,XX Jubileuszowym Święcie Jesieni” na scenie odbył się pokaz kulinarny, podczas którego gotowany był tradycyjny forszmak. Pokaz prowadziła Pani Agnieszka Filiks reprezentująca ,,Willę Filiks” z Nałęczowa. Pani Agnieszce w gotowaniu pomagała Pani Joanna Szkuat, Pani Anna Kiwak oraz Pan Andrzej Pisula. Podczas pokazu Pani Joanna Szkuat oraz Pan Andrzej Pisula opowiadali o smakach z ich dzieciństwa. Zebrana pod sceną publiczność mogła skosztować forszmaku z tradycyjnym lubelskim cebularzem. Całość imprezy uświetniały występy kapel ,,Sami Swoi” z Rejowca, ,,Fajsławianki”, oraz duet z Kazimierza Dolnego nad Wisłą ,,Sławomir Doraczyński i Jerzy Kuna”.

Specjaliści i doradcy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, prezentowali płody rolne pochodzące z sadu i pola doświadczalno-wdrożeniowego LODR oraz z gospodarstw współpracujących, a także udzielali porad i informacji. Na kiermaszu, w pięknej scenerii złotej polskiej jesieni można było podziwiać wyroby rękodzieła ludowego oraz degustować potrawy przygotowane zgodnie z lokalnymi recepturami i pochodzące z gospodarstw rolnych. „Święto Jesieni”, jak co roku, jest doskonałą okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów, wymianą doświadczeń wystawców oraz zwiedzających, którzy niejednokrotnie specjalnie na tą imprezę przyjeżdżają do Kazimierza Dolnego.

Anna Kiwak