W ramach umowy partnerskiej zawartej pomiędzy Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale a Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli,  Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach i Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, zakończono realizację operacji współfinansowanej ze środków UE Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020, w ramach projektu pt. Gospodarstwa opiekuńcze sposobem na aktywizację i dywersyfikację dochodów mieszkańców obszarów wiejskich”.

W projekcie uczestniczyło 45 osób w tym: rolnicy, przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych z obszaru województwa podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego zainteresowani tematyką usług opiekuńczych oraz doradcy rolniczy, zajmujący się wdrażaniem nowych inicjatyw na terenach wiejskich w ramach funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych.

Projekt obejmował organizację seminarium, które odbyło się w Boguchwale 28 sierpnia 2018 r. oraz organizację wyjazdu studyjnego do Holandii w dniach 10-15 września 2018 r. Podczas seminarium przedstawiono zagadnienia związane z funkcjonowaniem gospodarstw opiekuńczych, w tym między innymi wskazano rolnictwo społeczne jako nową funkcję gospodarstw wiejskich w wielofunkcyjnym modelu rozwoju obszarów wiejskich, określono przesłanki rozwoju gospodarstw opiekuńczych na obszarach wiejskich w Polsce, omówiono formy prawne prowadzenia gospodarstw opiekuńczych oraz wskazano możliwości i źródła ich finansowania. Uczestnictwo w seminarium, pozwoliło jego uczestnikom nabyć wiedzę niezbędną dla podjęcia działalności opiekuńczej. Pozyskana przez słuchaczy wiedza dała również możliwość rozpowszechnienia idei opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi wśród mieszkańców obszarów wiejskich w swoim środowisku.

Drugą częścią projektu był wyjazd studyjny do gospodarstw opiekuńczych, który obejmował wizytę w dwóch gospodarstwach w Polsce funkcjonujących na terenie województwa kujawsko – pomorskiego w ramach projektu „Zielona opieka” oraz wizytę w siedmiu gospodarstwach opiekuńczych w Holandii.  Wizyta szczególnie w holenderskich gospodarstwach, które mają kilkuletnią praktykę była szczególnie ważnym i cennym doświadczeniem. Pobyt w gospodarstwach prowadzących działalność opiekuńczą nad osobami potrzebującymi wsparcia od kilku czy kilkunastu lat, dał możliwość bezpośredniej rozmowy z ich właścicielami. Pozwolił uczestnikom wyjazdu naocznie poznać sposoby ich prowadzenia oraz funkcjonowania. Każde z odwiedzanych gospodarstw opiekuńczych w Holandii miało zupełnie inny charakter, co pozwoliło uświadomić specyfikę i wymogi związane z opieką nad osobami tam przebywającymi.