Corocznie firma Syngenta przeprowadza konferencję adresowaną dla rolników naszego regionu. W bieżącym roku spotkanie odbyło się w Lublinie. Poruszono na niej wiele ciekawych zagadnień dotyczących nowoczesnego rolnictwa oraz przedstawiono ostatnie osiągnięcia firmy.

NOWY, INNOWACYJNY PREPARAT

Najważniejszym punktem tej konferencji był innowacyjny fungicydElatus Era oparty na nowej substancji o nazwie solatenol, który charakteryzuje się szybkim wchłanianiem w warstwę i tkanki liści oraz powolnym przemieszczaniem się w tych organach, dzięki czemu długo pozostaje w roślinie (blaszce liściowej).Preparat charakteryzuje się szerokim zakresem zwalczanych chorób w uprawie zbóż. Jest skuteczny w walce z rdzą i septoriozą, ale także w uprawie pszenicy zwalcza m.in.fuzariozę kłosów,brunatną plamistość liści, natomiast w uprawie jęczmienia zwalcza rynchosporiozę zbóż, plamistość siatkową jęczmienia oraz ramularię. Jak podają specjaliści firmyjego zaleta jest długi czas działania (nawet 40 dni). Zastosowanie tego preparatu w fazie liścia flagowego skutkuje znacznym wzrostem plonowania.Ważną informacją jest to, że cena tego preparatu nie odbiega znacząco od cen innych dostępnych środków grzybobójczych o podobnym spektrum działania.

ROLNICTWO PRECYZYJNE

Na spotkaniu poruszono również zagadnienia rolnictwa precyzyjnego. Firma Kverneland przedstawiła zastosowanie nowoczesnych technik prowadzenia maszyn. Omówiono m.in. sposób działania najnowszych terminaliIsoMatchTellus PRO, które bardzo ułatwiają pracę rolnikom poprawiając wydajność upraw.Korzystanie z takich  urządzeń przyczynia się do dużej oszczędności nasion, środków ochrony roslin jak i nawozów. Jedną z wielu zalet tych urządzeń jest możliwość sterowania dwoma maszynami naraz czy też automatyczne sterowanie.Podkreślano także znaczenie ograniczenia ugniatania gleby podczas pracy ciężkiego sprzętu,mającego wpływ m.in. na jej strukturę, a konsekwencji na uprawę i plon.

SPRAWDZAJ ORYGINALNOŚĆ PREPARATÓW

Ciekawą prelekcję na temat użytkowania nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin wygłosił dr. Marek Miszczyk, przedstawiciel Instytutu Ochrony Roślin w Sośnicowicach. Przedstawił on szkody, jakie mogą one wyrządzić nie tylko dla upraw, ale także dla ludzi, zwierząt i całego środowiska.

CO NA WIOSNĘ ?

W związku ze zbliżającą się wiosną, nie zabrakło informacji na temat dokrzewiania i regulacji zbóż.Podkreślano, że wraz z ruszeniem wegetacji, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić test przezimowania, który pokaże czy rośliny nie uległy uszkodzeniom po okresie zimowym oraz określić obsadę. Potrzebne jest to do ustalenia dawki i terminu wykonania nawożenia azotem oraz zabiegu dokrzewiania. Do regulacji wzrostu  polecany był preparat Moddus Start, którego dużą zaletą jest możliwość stosowania w niskich temperaturach (5- 10º C).Stosować go należy od fazy krzewienia do początku strzelania w źdźbło. Drugim polecanym preparatem był Moddus pogrubiający źdźbła i wzmacniający korzenie, którego zastosować należy w fazie pierwszego kolanka.Aby odpowiednio zadbać o wysoki plon zbóż firma zaleca przeprowadzenie wiosną zabiegów herbicydowych preparatami zawierającymi np. florasulam, a w okresie jesiennym zabiegi preparatami grzybobójczymi,opartymi np. na cyprodynilu zapobiegającymi  rozwojów i szczególnie chorób podstawy źdźbła.

BHP W ROLNICTWIE BARDZO WAŻNE

Program konferencji obejmował także zagadnienia przedstawione przez ekspertów firmy Bolte dotyczące bezpiecznej pracy w rolnictwie opierającej się na zaopatrzeniu w odpowiednią odzież. Podkreślano, jak duże znaczenie ma posiadanie odpowiedniego stroju przy wykonywaniu zabiegów ochrony roślin, który dba o zdrowie rolnika ograniczając kontakt szkodliwych substancji chemicznych z jego ciałem. Na koniec poruszony został temat o tym jak ważne jest czyszczenie i oddawanie pustych opakowań po środkach ochrony roślin. Mówiono o tym gdzie i po jakich rodzajach środków można oddać opakowania. Przedstawiono także zasady działania PSOR – Systemu Zbiórki Opakowań, gdzie każdy zainteresowany może wejść na stronę internetową PSORi znaleźć tam wszystkie potrzebne informacje na temat np. punktów zbiórek i sposobu czyszczenie pustych opakowań po środkach.

Opracowanie: Ewa Bara