Projekt ustawy z 15 stycznia 2018 roku o zmianie ustawy o paszach przewiduje zmianę terminu wprowadzenia zakazu stosowania w żywieniu zwierząt pasz z udziałem surowców genetycznie modyfikowanych z 1 stycznia 2019 na 1 stycznia 2024r. W tym czasie powinien się zakończyć rządowy program mający na celu zwiększenie wykorzystania polskich roślin białkowych w produkcji pasz dla zwierząt. Termin wejścia zakazu stosowania pasz z dodatkiem GMO był już trzykrotnie przesuwany : 12 sierpnia 2008, 1 stycznia 2017 oraz 1 stycznia 2019.

Powodem przesuwania terminu wejścia przepisów w życie jest przede wszystkim obawa przed zwiększeniem deficytu białka paszowego w kraju, wzrostem cen pasz, a w konsekwencji pogorszenia konkurencyjności krajowej produkcji wieprzowiny i drobiu. Analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej praktycznie nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych dla zwierząt które mogłyby całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową. Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi nasionami roślin strączkowych będzie trudne ze względu na graniczne udziały tych pasz w dietach, szczególnie w mieszankach paszowych dla drobiu i młodych świń, ale również ze względu na wysoką zawartość węglowodanów strukturalnych (włókna) oraz substancji antyodżywczych (alkaloidy, taniny).

Powołany w lutym 2017 roku Zespół do spraw alternatywnych źródeł białka, wypracował listę rankingową alternatywnych białek wobec białka soi GMO. Wprowadzenie alternatywnych źródeł wymaga długich badań naukowych.

Katarzyna Guzek