W dniu 30 stycznia w Sitnie odbyła się konferencja „Aktualne problemy w produkcji mleka”. Uczestniczyło w niej 115 rolników, lekarzy weterynarii, doradców i przedstawicieli firm. Spotkanie otworzył Dyrektor LODR w Końskowoli Sławomir Plis i kierownik PZDR Zamość z s. w Sitnie Krzysztof Pilip. Wystąpienie Dyrektora Sławomira Plisa poprzedziła prezentacja i film promujący LODR.

Celem konferencji było zwiększenie efektywności produkcji mleka poprzez  poprawę  zdrowotności oraz prawidłowe żywienie i utrzymanie bydła. Temat "Wpływ IBR na ekonomiczne aspekty produkcji w stadach bydła mlecznego" omówił lek. wet. Wojciech Ptak Hipra Polska. Przekonywał, że lepiej zapobiegać niż leczyć, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ każda choroba generuje koszty i straty. Omawiając profilaktykę podkreślił także rolę dobrostanu, który zależy w dużym stopniu od samego rolnika. Zachęcał producentów mleka do badania zwierząt wprowadzanych do stada oraz wykonywania testów na obecność wirusa. Tomasz Czop z SANO zaprezentował "Jak żywić krowy bez GMO". Wykładowca bardzo dokładnie omówił zasady żywienia krów oraz czynniki wpływające na wydajność krów. Temat był szeroko dyskutowany, ponieważ OSM Krasnystaw, zmuszony przez sieci handlowe, stawia producentom wymagania polegające na produkcji mleka przy użyciu pasz niezawierających GMO. Do dyskusji włączył się prezes d.s. skupu Janusz Iwaniak, wyjaśniając rolnikom nowe zasady. Kolejny wykładowca Joanna Pieńkowska z firmy DeLaval przedstawiła temat „Od zdrowego cielęcia do wydajnej krowy”. Podkreślała, że istnieje kilka modeli odchowu cieląt, ważne aby jałówki były zdrowe i prawidłowo  wyrośnięte. Tomasz Karczmarczyk z firmy FARMUTIL przedstawił firmę i zachęcił do profesjonalnego i bezpiecznego odbioru padłych sztuk. Aktualności dla gospodarstw produkujących  mleko omówiła dr Grażyna Różycka LODR w Końskowoli. Poruszyła nowe zasady składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, temat antybiotykoodporności oraz wymagania stawiane rolnikom w związku z ustawą ”Prawo wodne”.

Konferencja była udanym przedsięwzięciem, co podkreślali uczestniczący w niej rolnicy, prosząc o organizację kolejnych tego typu spotkań. Bardzo wysoko został oceniony dobór wykładowców. Mamy nadzieję, że przekazana podczas konferencji wiedza okazała się cenna, a spotkanie rolników branży mlecznej stanowiło doskonałą okazję do  wymiany poglądów.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje indywidualne na stoiskach informacyjnych. Na pytania rolników odpowiadali pracownicy ARiMR,  porad dotyczących PROW 2014-2020 udzielała także Renata Greszta z LODR. W trakcie spotkania rolnicy mieli również możliwość zapoznania się z ofertą firm: SANO, HIPRA, DeLaval, TECHMLEK, EKODARPOL, Farmutil, Agromarket Jaryszki, MWM Chemicals, AMAGRO, CELS, Ubezpieczenia Pocztowe, Greenland  i Wydawnictwa Rolniczego APRA.

Spotkanie producentów mleka zostało zorganizowane przez Grażynę Różycką  z PZDR w Zamościu z s. w Sitnie. Serdecznie dziękuję firmom wspierającym organizację ww. spotkania, szczególnie SANO i FARMUTIL, które najbardziej zaangażowały się w organizację konferencji.

G.Różycka