„Możliwości obniżenia kosztów produkcji żywca wieprzowego" były wiodącym tematem listopadowej konferencji zorganizowanej przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W tym roku poruszyliśmy przede wszystkim tematy ekonomiczne, o których mówili zaproszeni specjaliści.

Pani Agata Sienkiewicz-Sagan z firmy Wipasz zwróciła uwagę na konieczność prowadzenia kontroli nad wynikami produkcyjnymi w gospodarstwie. Kontrola kosztów pozwala znaleźć słabe punkty w produkcji i ułatwić wprowadzenie działań naprawczych.

Poruszono temat współczynnika konwersji paszy FCR, który należy do parametrów oceny zdrowotności i opłacalności hodowli. Arkadiusz Dors z Państwowego Instytutu Weterynarii PIB w Puławach omówił to zagadnienie, podkreślił że wykorzystanie paszy jest parametrem mówiącym nam o tym, ile mieszanki paszowej zużyte zostało do osiągnięcia jednego kilograma przyrostu. Pasza stanowi ok. 70 proc. kosztów całego tuczu świń. Dodatkowo w następstwie każdej infekcji pobrana przez zwierzęta pasza wykorzystywana jest nie tylko w kierunku przyrostów masy ciała, ale również w kierunku aktywizacji układu odpornościowego (dla każdego organizmu najważniejszą sprawą jest przeżycie). Obniżenie FCR może być spowodowane oddziaływaniem patogennych bakterii, wirusów i pasożytów na funkcjonowanie układu pokarmowego i w konsekwencji na pogorszenie wchłaniania i trawienia składników pokarmowych.

Z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji spotkała się prezentacja na żywo innowacyjnych rozwiązań dla rynku trzody chlewnej internetowego systemu Dograne, automatycznie znajdującego dostawców i odbiorców prosiąt, warchlaków, tuczników materiału hodowlanego, oraz płodów rolnych. Działanie systemu polega na przeglądaniu i szczegółowym porównywaniu wszystkich złożonych ofert, wyszukuje pasujące do siebie oferty i automatycznie powiadamia użytkowników o znalezionych dopasowaniach i możliwościach nawiązania współpracy. Jest to giełda rolna we współczesnym wydaniu, z mechanizmami wspomagającymi automatyczną wymianę informacji o dostępnych możliwościach nawiązania współpracy.

Przedstawiciel firmy Danko Adam Gleń zaprezentował ofertę zbóż i roślin strączkowych skierowane dla hodowców trzody.

Marta Jakimiak lekarz weterynarii z Inspektoratu Weterynarii, w związku ze zbliżającymi się świętami i okresem zwiększonego natężenia uboju trzody, przedstawiła wymagania weterynaryjne jakie musi przestrzegać każda osoba dokonująca uboju zwierząt w celu pozyskania mięsa na użytek własny.