Od 1 stycznia 2018 r. rusza w Polsce dobrowolny program zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu (lBR, IPV) oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD i MD). Skutki ich występowania w stadzie to: spadek wydajności, pogorszenie parametrów rozrodu, ronienia, utrudniony odchów cieląt oraz wtórne infekcje bakteryjne.

W myśl rozporządzenia MRiRW (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/1722/1) program jest dobrowolny, zatem hodowcy sami zgłaszają zamiar uczestnictwa lekarzowi weterynarii, który opiekuje się stadem.

             Celem programu jest rozpoznanie i poprawa sytuacji epizootycznej w stadach uczestniczących w programie. W konsekwencji stada zostaną uznane za wolne od tych chorób, co powinno przełożyć się ekonomikę na produkcji mleka. Zakłada się zwiększenie konkurencyjności bydła oraz produktów pochodzących z gospodarstwa uznanego za wolne od tych chorób.  Nowe stada mogą być zgłaszane do programu pod koniec każdego roku kalendarzowego tak, aby w nowym roku  mogły przystąpić do jego realizacji. Rolnik może przystąpić do zwalczania jednej w ww. chorób lub dwóch jednocześnie. Posiadacz bydła może zawsze zrezygnować z uczestnictwa w programie. Niestety wszelkie koszty pobierania próbek i badań laboratoryjnych oraz nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej będą musieli ponieść hodowcy.

G. Różycka