Uprawa owoców jagodowych w naszym kraju odgrywa ważną rolę w produkcji ogrodniczej, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Średnia roczna produkcja w naszym kraju kształtuje się na poziomie około 600 tys. ton, co stanowi 15 proc. produkcji wszystkich owoców, z czego zbiory porzeczek (czarnych i kolorowych łącznie) szacuje się na około 150 tys. ton, które produkowane są na powierzchni około 35 tys. ha. Przy czym największe znaczenie w uprawie porzeczek ma Lubelszczyzna (ok. 35% ogólnej wielkości produkcji).

26.03.2022 r. w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyła się wideokonferencja poświęcona uprawie i ochronie porzeczek.

Podczas konferencji była możliwość wysłuchania osób z obszarów nauk, jak również tych obejmujących inne pokrewne dziedziny związane z uprawą porzeczek w Polsce. Poruszone zostały tematy związane między innymi z aktualną sytuacją produkcji porzeczek w Polsce i w Europie, który szczegółowo przedstawił prezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek oraz pracownik Instytutu Produkcji Ogrodniczej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie dr Piotr Baryła. Kolejne wystąpienie poświęcone było ochronie przed szkodnikami oraz patogenami chorobotwórczymi, o której szczegółowo opowiedziała Pani Barbara Witkowska z firmy „Bayer”. Przedstawiciel firmy „Amagro” Pan Krzysztof Komisarczuk poruszył temat związany ze stymulacją prawidłowego rozwoju i wzrostu odporności w uprawach porzeczek. Nie zabrakło również zagadnień związanych z tematyką nawożenia, a dokładniej zastosowaniu fertygacji w celu zoptymalizowania tego procesu w różnych warunkach pogodowych, które przedstawił Pan Michał Wojcieszek, przedstawiciel firmy „Yara Poland” oraz zagadnień związanych z wykorzystaniem nowych technologii IT w rolnictwie w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz zastosowaniu aplikacji wspomagającej zarządzanie gospodarstwem, które dokładnie omówił Pan Łukasza Krutak przedstawiciel firmy „eAgronom”

Celem Wydarzenia była wymiana doświadczeń dotyczących praktycznego zastosowania różnych technik oraz możliwości uzyskiwania wysokich plonów bardzo dobrej jakości w uprawach sadowniczych porzeczek.

Sebastian Balant