W dniach 27 września - 01 października 2021 roku odbył się wyjazd studyjny do Francji organizowany przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Puszcza Kozienicka" w ramach operacji pn. "Rozwój obszarów wiejskich w oparciu o turystykę kulinarną".

Projekt zakładał upowszechnianie wiedzy i wymianę doświadczeń w zakresie inicjatyw zwiększających konkurencyjność na terenach wiejskich.

Przez 5 dni grupa wyjazdowa poznawała szlaki kulinarne i produkty lokalne w środkowo-wschodniej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Poznawała, degustowała potrawy pochodzące z prowadzonych przez francuskich rolników hodowli zwierząt i upraw. Niektóre rasy zwierząt i rośliny uprawne były charakterystyczne tylko dla tej części Francji i występowały tylko regionalnie.

Imponująca godna naśladowania współpraca lokalnych producentów, szacunek do tradycji, lokalne pochodzenie serwowanych dań powinny nas inspirować do uczenia się z tych świetnych przykładów. Lokalni producenci oferowali swoje produkty oraz inne produkty innych producentów ze swojego regionu przez co turyści mieli bogatą ofertę wszędzie gdzie trafili, a jednocześnie wszyscy regionalni producenci wygrywali na tej współpracy. Istotną pomoc stanowiła lokalna izba turystyczna pomagająca w inicjowaniu i koordynowaniu lokalnej współpracy.

Wiedza zdobyta na wyjeździe studyjnym przez 25 przedstawicieli 4 województw tj. lubelskiego, mazowieckiego, lubuskiego oraz śląskiego  w wymiarze długookresowym może przyczynić się do zwiększenia ilości szlaków kulinarnych w Polsce bazujących na zasobach lokalnych co stanowi realna szanse dla naszego rolnictwa na znaczące zwiększenie dochodów z turystyki.

Wyobraźmy sobie szlak kulinarny „od lubelskiego do lubuskiego”, nasi rodacy i nie tylko mogli by się rozkoszować naszymi lokalnymi produktami z korzyścią dla naszych rolników.

Wszystkich chętnych rolników i nie tylko rolników chcących zdobyć nowe pomysły, zgłębiać tajniki rolnictwa zapraszamy do LODR Końskowola i naszych PZDR-ów. Warto zdobywać, odkrywać i przenosić dobre pomysły do swoich gospodarstw, a może też restauracji, sklepów, targów i firm.

Bydło lokalnej rasy Aubrac

Degustacja olei i octów

Degustacja serów 1

Degustacja serów 2

IMG_2547

Kozy

Lokalny browar

Piwnice winiarni

Poszanowanie histori - ekspozycja w Ars

Sery kozie

Sklep przy mleczarni sprzedający produkty lokalne

Widok na winnice

Winnice

Wykorzystanie koni w turystyce

Wykorzystanie lokalnych produktów w agroturystyce