Nadszedł okres kiedy pszczoły rozpoczęły intensywną pracę w polu. Jednocześnie zaczęło się stosowanie środków chemicznych w celu ochrony upraw przed szkodnikami, grzybami i chwastami. Środki chemiczne mają chronić, ale nie zabijać.

Dlatego pszczelarze apelują, żeby chemiczną ochronę roślin wykonywać zgodnie z zasadami i instrukcjami zawartymi na opakowaniach.

Przypominamy:

  • należy przestrzegać okresu prewencji danej substancji czynnej. Pszczoły rozpoczynają pracę w godzinach rannych i często pracują do zachodu słońca. Należy to uwzględnić i zabieg wykonać wieczorem, po zakończonej pracy pszczół. Niedopuszczalne i szkodliwe jest opryskiwanie plantacji kwitnącej rano lub w ciągu dnia.
  • oprysku nie wolno wykonać w odległości mniejszej niż 20 m od pasieki i przy wietrze przekraczającym 4 m/s.
  • fungicydy mogą również truć a szczególnie wtedy gdy są stosowane w połączeniu z zoocydami.
  • do wytrucia pszczół dochodzi również, wtedy gdy zabieg ochrony wykonywany jest w uprawach na których występuje spadź.
  • pszczoły giną często podczas przelotu nad uprawą ochranianą, w której nie ma roślin kwitnących lub spadziujących ale unosi się nad nimi chmura aerozolowa powstała podczas oprysku.
  • zdarza się, że pszczoły które pracują na polu mają kontakt że środkiem chwastobójczym. Sytuacja taka nie będzie stwarzała bezpośredniego zagrożenia życiu pszczół. Niestety niosą do ula zapach tej substancji i przez to nie są wpuszczane do ula przez strażniczki. W konsekwencji giną na zewnątrz stając się ofiarą oprysku.
  • mimo tego, że roślina uprawiana w plonie głównym nie kwitnie, to dokonując oprysku należy zwracać uwagę na rośliny kwitnące w międzyrzędach. W sadach czy na plantacjach porzeczki, często kwitnie mniszek lekarski (mlecz), jasnota purpurowa, bluszczyk kurdybanek, koniczyna biała. Są to rośliny miododajne i pyłkodajne, chętnie odwiedzane przez pszczoły miodne i inne owady zapylające.

Środki ochrony roślin należy tak stosować, aby nie stwarzać zagrożenia dla życia ludzi i zwierząt. Łamiący tę zasadę podlega karze grzywny oraz naraża się na utratę dopłat bezpośrednich.

Pszczoły są sprzymierzeńcem rolnika. Poprzez swoją pracę zapylającą istotnie wpływają na wysokość plonów roślin entomofilnych. Dlatego chrońcie nasze pszczoły i dbajcie o swoje dochody.

Grzegorz Kłos