W związku z rozpoczynającym się sezonem zabiegów chemicznej ochrony roślin w uprawach polowych i sadowniczych należy pamiętać o wykorzystaniu do tego celu sprzętu sprawnego technicznie. Jest to kluczowy element warunkujący prawidłowość wykonania bezpiecznego zabiegu, który zapewnia skuteczność zwalczania szkodliwych organizmów, ogranicza skażenie środowiska oraz chroni konsumenta przed pozostałościami pestycydów w płodach rolnych. Nierównomierna dystrybucja środków ochrony roślin na opryskiwanej powierzchni stwarza ryzyko ograniczenia efektywności zabiegu, co w konsekwencji powoduje konieczność wykonania większej liczby oprysków. Natomiast w miejscach, w których ilość zastosowanego środka ochrony roślin jest nadmierna powstaje zagrożenie nagromadzenia się jego pozostałości w środowisku naturalnym.

Badania w celu potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu do stosowania środków ochrony roślin przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później, niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia.

Szczegółowy sposób przeprowadzenia badania opryskiwaczy określa rozporządzenie MRiRW z 13 grudnia 2013r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin. W jego ramach przeprowadza się badanie ogólne i badanie poszczególnych urządzeń opryskiwacza. Opryskiwacz dostarczony do badań powinien być umyty z zewnątrz i wewnątrz, pewnie zaczepiony lub zawieszony, oraz wyposażony w osłony zabezpieczające elementy ruchome. Zbiornik powinien być wypełniony do połowy czystą wodą.

Wykaz jednostek uprawnionych do prowadzenia badań sprawności technicznej opryskiwaczy w woj. lubelskim możemy znaleźć na stronie PIORIN pod adresem http://piorin.gov.pl/

Pamiętajmy o kalibracji opryskiwacza

Przeprowadzenie kalibracji opryskiwacza to podstawowy wymóg Integrowanej Ochrony Roślin oraz czynność, która ma istotny wpływ na wydajność i skuteczność zabiegu ochrony roślin. Kalibracja opryskiwacza ma na celu:

- oszczędność zużycia środków ochrony roślin

- precyzyjny, równomierny oprysk

- sprawdzenie sprawności działania opryskiwacza

 

Jak przeprowadzić kalibrację opryskiwacza krok po kroku znajdziemy na stronie http://piorin.gov.pl/wm-aktualnosci/wm-aktualnosci-wojewodzkie/badanie-i-kalibracja-opryskiwaczy,105.html

[źródło: http://piorin.gov.pl/]

Opracował

Kamil Rodzik

 

Zabieg ochrony roślin wykonywany sprzętem sprawnym technicznie.