W dniu 23 marca 2021 r. pracownicy Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizowali wideokonferencję pt. „Gospodarstwa Opiekuńcze  – wyzwanie dla obszarów wiejskich”. Wśród ponad dziewięćdziesięciu osób, które zgłosiły się na webinarium i uczestniczyły w wideokonferencji byli przedstawiciele różnych środowisk zainteresowani tematem usług opiekuńczych. Z zaproszenia skorzystali rolnicy, pracownicy gmin i ośrodków pomocy społecznej z terenu województwa lubelskiego, ale także pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego z różnych stron Polski. Konferencję otworzył Pan Wiesław Orzędowski - dyrektor LODR w Końskowoli.

Do podzielenia się wiedzą na temat gospodarstw opiekuńczych oraz do przedstawienia doświadczeń w zakresie świadczenia opieki, zaproszeni zostali dwaj wykładowcy.

Pierwszym z nich był Pan Konrad Stępnik -  doktor socjologii związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, którego zainteresowania badawcze skupiają się na społecznościach lokalnych, rozwoju obszarów wiejskich, problemach i polityce społecznej. Pan Konrad Stępnik jest pracownikiem Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, który od 2019 roku współrealizuje finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt GROWID, mający na celu opracowanie i przygotowanie do wdrożenia modelu gospodarstwa opiekuńczego.

Drugim prelegentem była Pani Aleksandra Bielińska, pracownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, która była zaangażowana w realizację działań
i projektów służących wdrażaniu gospodarstw opiekuńczych. Była także kierownikiem dwóch projektów, w ramach których na terenie województwa kujawsko – pomorskiego w latach od 2014 r. do 2020 r. powstały i funkcjonowały gospodarstwa świadczące opiekę dzienną nad osobami niesamodzielnymi, głównie starszymi. Pani Aleksandra podzieliła się wiedzą praktyczną – przedstawiła jak w praktyce wygląda funkcjonowanie gospodarstw opiekuńczych w gospodarstwach rolnych.

W czasie wideokonferencji merytorycznie i bardzo interesująco przedstawiono wiedzę nt. gospodarstw opiekuńczych, w kontekście możliwości i potrzeby wykorzystania potencjału gospodarstwa rolnego do sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Uczestnicy mieli możliwość poznania zasad tworzenia gospodarstw opiekuńczych oraz uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Wskazano istotne argumenty przemawiające za koncepcją tworzenia gospodarstw opiekuńczych jako innowacyjna odpowiedź na trendy demograficzne wydłużania się życia i związane z tym starzenie się społeczeństwa. Zwrócono uwagę na zasadność prowadzenia działań w kierunku wiązania działalności rolniczej
z usługami opiekuńczymi, na to że umożliwienie kontaktu z naturą oraz uczestniczenie w jego codziennym życiu będzie miało dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję osób korzystających z usług.

Webinarium spełniło założone cele. Pokazało, że gospodarstwa opiekuńcze to w najbliższej przyszłości wielkie wyzwanie dla obszarów wiejskich.

Dorota Kapłon