Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniu 25.02.2021 r. w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyła się wideokonferencja pt. „Innowacyjne technologie uprawy rzepaku na terenie województwa lubelskiego” zorganizowana dla producentów rzepaku oraz doradców rolniczych, przez Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa. Wideokonferencja została zrealizowana w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Celem operacji było upowszechnianie wiedzy na temat innowacyjnych technologii uprawy rzepaku. Główną uwagę zwrócono na dwa podstawowe elementy agrotechniki związane z uprawą gleby oraz ochroną roślin. Te zagadnienia stanowią obecnie największe zagrożenia i problemy agrotechniczne dla plantatorów rzepaku. Wymaga to poszukiwania nowych rozwiązań w celu uzyskania zadowalających plonów nasion o dobrej jakości, które jednocześnie są bezpieczne dla środowiska.

Wideokonferencję otworzył Dyrektor LODR w Końskowoli Wiesław Orzędowski, który omówił stan oraz perspektywy uprawy rzepaku na naszym terenie. Zwrócił uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na oleje roślinne, wzmożony popyt na surowe nasiona oraz przedstawił aktualną sytuację rynkową tego gatunku.

W pierwszej części konferencji dotyczącej uprawy gleby swoje wystąpienie wygłosił Pan Prof. dr hab. Tomasz Piskier z Politechniki Koszalińskiej. W wykładzie pt „Rzepak- nowe wyzwania w technologii uprawy” zwrócił uwagę na dostosowanie agrotechniki rzepaku do zmian klimatu w tym coraz częstszych okresów bezdeszczowych. Coraz większa konieczność uprawy rzepaku metodami zabezpieczającymi zapasy wody glebowej, wymaga poszukiwania odpowiednich rozwiązań na każdym etapie uprawy gleby. Omówił rolę uprawek pożniwnych oraz konserwujących sposobów uprawy gleby w tym metod bezorkowych. Przedstawił również bardzo ciekawe wyniki badań związanych z rozwojem roślin rzepaku w różnych technologiach uprawy gleby i siewem nasion. Drugi wykład w tej części pt. „Nowe trendy w konstrukcjach maszyn uprawo-siewnych” przedstawił Pan Jakub Słonka z firmy Bednar. Omówił on innowacyjną technologię siewu rzepaku ozimego w podwójnych rzędach wraz z rośliną towarzyszącą. Na przykładzie siewnika Omega OO FL, który posiada możliwość wysiewu różnych typów ziarna z jednoczesnym podsiewem nawozu, przedstawił technologie uprawy rzepaku z jednoczesnym wysiewem grochu. Omówił on zalety takiej uprawy oraz przedstawił wyniki plonowania roślin w takiej technologii.

Druga część, poświęcona została w całości problemom związanych z ochroną roślin rzepaku przed agrofagami. Wykład pt. „Monitoring, diagnostyka i ochrona rzepaku przed fitopatogenami” przedstawiła Pani dr hab. Marta Damszel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Omówiła ona wyzwania jakie w najbliższym czasie czekają plantatorów rzepaku związanych z ochroną roślin. Podkreśliła rolę wczesnego rozpoznawania zagrożeń ze szczególnym uwzględnieniem chorób. Omówiła rolę monitoringu oraz diagnostyki przy użyciu testów płatkowych, które na wczesnym etapie rozwoju rośliny pozwalają na odpowiedni dobór preparatów ochrony roślin. Podkreśliła również fakt że w walce z patogenami korzystanie z wszystkich dostępnych metod ochrony w tym metod biologicznych jest obecnie koniecznością .

Rzepak jest również rośliną w której wycofano lub planuje się w najbliższym czasie wycofanie szeregu podstawowych substancji aktywnych. Wymusza to konieczność poszukiwania nowych rozwiązań w walce z chorobami i szkodnikami których w uprawie tego gatunku jest wyjątkowo dużo. Kolejny wykładowca, Pan Janusz Malanowski reprezentujący firmę Syngenta przeprowadził wykład pt. „Nowe możliwości ochrony rzepaku ozimego”. W pierwszej części wystąpienia  przedstawił on perspektywy uprawy oraz aktualny stan plantacji rzepaku ozimego w naszym rejonie. Następnie przedstawił konkretne rozwiązania chemicznej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Omówił rolę prawidłowej regulacji plantacji wiosną oraz zwrócił uwagę na optymalny termin zwalczania tak groźnych chorób jak Zgnilizna twardzikowa oraz Sucha zgnilizna kapustnych.

Ostatni wykład przedstawił Pan Marek Siuciak - broker innowacji w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Zapoznał on słuchaczy z obecnie realizowanymi projektami dotyczącymi innowacyjnych działań w produkcji roślinnej oraz możliwością tworzenia grup operacyjnych w ramach działania Współpraca.

Oprac.

Krzysztof Kurus

Screen_z_wideokonferencji_Innowacyjne_technologie_upraw_rzepaku_001

Screen_z_wideokonferencji_Innowacyjne_technologie_upraw_rzepaku_002

Screen_z_wideokonferencji_Innowacyjne_technologie_upraw_rzepaku_003

Screen_z_wideokonferencji_Innowacyjne_technologie_upraw_rzepaku_004

Screen_z_wideokonferencji_Innowacyjne_technologie_upraw_rzepaku_005

Screen_z_wideokonferencji_Innowacyjne_technologie_upraw_rzepaku_006