„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli w partnerstwie z Kołem Gospodyń Wiejskich "Kreatywne kobiety", Stowarzyszeniem "Akademia Rozwoju Kobiet Aktywnych" ARKA, Stowarzyszeniem Kobiet Gminy Końskowola "Róża" w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2020-2021, złożonego w ramach konkursu nr 4/2020 dla partnerów KSOW będzie realizował projekt pt. ,,Rękodzieło – od pasji do biznesu”.

Celem projektu  pt. ,,Rękodzieło – od pasji do biznesu”, jest pobudzenie mieszkańców obszarów wiejskich do działania, umożliwienie im rozwoju w życiu zarówno społecznym jak i zawodowym, co będą mogli przełożyć na podejmowanie kolejnych działań w kierunku tworzenia pozarolniczych miejsc pracy.

Operacja  pt. ,,Rękodzieło – od pasji do biznesu” składać się będzie z dwóch form – warsztatów rękodzielniczych oraz wyjazdu studyjnego.

Celem warsztatów będzie nabywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego projektowania i wykonywania  form dekoracyjnych. Warsztaty będą też okazją do rozpoznania ukrytych talentów, integracji społeczności lokalnej jak również uwierzeniem we własne możliwości. Dodatkowo organizacja warsztatów przyczyni się do promocji ludzi, ich kultury, zdolności i pasji. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają ikonę na plastrze drewna oraz „anioła na pieńku”. Warsztaty rękodzielnicze zostaną przeprowadzone dla 45 osób z terenu województwa lubelskiego, w 3 grupach 15-osobowych, z których co najmniej 50 % tj. 23 beneficjentów , będą stanowiły osoby do 35 roku życia.

Celem wyjazdu studyjnego, będzie wskazanie obiektów stanowiących przykład dobrych praktyk uwzględniających rozwój przedsiębiorczości w oparciu o dziedzictwo kultury i zasoby środowiska naturalnego. Zapoznanie uczestników wyjazdu studyjnego z prezentowanymi rodzajami aktywności co przełoży się na kreowanie postaw przedsiębiorczych, na rozwój działalności gospodarczej i tworzenie pozarolniczych miejsc pracy. Tym samym wpłynie na podniesienie dochodów mieszkańców obszarów wiejskich, prowadzące do poprawy jakości życia ludności wiejskiej. Podczas wyjazdu zaprezentowane zostaną różne rodzaje przedsiębiorczości wiejskiej, które przynoszą rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich wymierne korzyści w postaci podniesienia dochodów wiejskiej rodziny. Wskazane zostaną takie rodzaje działalności, które wykorzystując walory środowiskowe i kulturowe wsi, wpływają na poprawę jakości życia na wsi. Doskonałym przykładem zapewniającym powyższe warunki są takie rodzaje przedsiębiorczości, jak sprzedaż produktów regionalnych czy rękodzieła. Przykłady te mają stanowić inspirację dla uczestników spotkania i motywację do działania. Wykłady prezentowane na spotkaniu mają kreować postawy przedsiębiorcze oraz pomysły na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, a jednocześnie zachęcać do podejmowania wspólnych inicjatyw społecznych na rzecz zrównoważonego rozwoju wsi. Wyjazd studyjny będzie niejako podsumowaniem i okazją do wymiany doświadczeń dla osób biorących udział w warsztatach i też jest zaplanowany dla grupy 45-osobowej.

Grupa docelowa to osoby należące do następujących kategorii: rolnicy zainteresowani dywersyfikacją swoich dochodów, osoby zainteresowane produktami lokalnymi, rękodziełem, członkowie organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, pracownicy instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Efektem operacji pt. ,, Rękodzieło – od pasji do biznesu” będzie  wzrost zainteresowania uczestników operacji wytwarzaniem produktów rękodzielniczych oraz zdobycie wiedzy o możliwościach kreowania przedsiębiorczości na wsi w oparciu o walory środowiska naturalnego. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom uczestnicy zostaną pobudzeni do wdrażania inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w tym tworzenia pozarolniczych miejsc pracy co znacząco wpłynie na poprawę życia na wsi. Realizacja operacji przyczyni się zarówno do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich jak i rozwoju osobistego jej uczestników. Wyjazd studyjny stworzy możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania bliższej współpracy w przyszłości, a zdobyte doświadczenia będą propagowane wśród mieszkańców obszarów wiejskich.