„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
 

W dniu 14 listopada 2019 r. w Klimkach odbyła się pierwsza konferencja poświęcona uprawie borówki pt. „Innowacje technologiczne w uprawie borówki wysokiej” zorganizowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Konferencja została przeprowadzona w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Realizacja operacji wpisuje się w założenia PROW na lata  2014-2020 i jest zgodna z  priorytetem związanym z ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. O Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz możliwości tworzenia grup operacyjnych w ramach działania „Współpraca” mówiła Małgorzata Seroka z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród producentów borówki wysokiej, ale również osób rozpoczynających uprawę tego gatunku. Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe, inne od pozostałych gatunków sadowniczych. Błędy popełnione na etapie zakładania plantacji borówki, czy nie odpowiedniej pielęgnacji skutkować mogą brakiem opłacalności takiej plantacji. Uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się jakie wymagania uprawowe ma borówka, jak prawidłowo zakładać plantację, na co zwrócić uwagę by nie popełnić błędu, o potrzebach pokarmowych, doborze odmian oraz prawidłowym prowadzeniu plantacji. O tych wszystkich aspektach bardzo ciekawie mówił dr Tomasz Krupa ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ponadto dość szczegółowo przedstawiony został temat chorób grzybowych przez prelegentki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – dr Monikę Kałużną i mgr Monikę Michalewską, które mogą pojawiać się na plantacji. Słuchacze zapoznali się z objawami poszczególnych chorób oraz poznali możliwości zapobiegania im, oraz zwalczania. Z kolejnego wykładu Józefa Misiury można się było dowiedzieć jakie szkodniki mogą zagrażać plantacjom borówki i jakie rozwiązania w ochronie borówki proponuje firma Bayer. W uprawie borówki nieodzownym rozwiązaniem jest nawadnianie, a optymalnym – fertygacja. O zaletach fertygacji i o praktycznym zastosowaniu specjalistycznych nawozów do fertygacji firmy Yara mówił Michał Wojcieszek. Słuchacze z zainteresowanie wysłuchali wykładów, mieli także możliwość zadawania licznych pytań wykładowcom z czego korzystali, również w przerwie kontynuowano dyskusje.

Alicja Pawlak-Zdziechowska