Artykuł: 2
--- Zagrody edukacyjne zapraszały na stoisko promocyjne podczas DOD w Końskowoli ---


Wszystkie zagrody edukacyjne promujące się podczas DOD w Końskowoli należą do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, które są prowadzone przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych.
Celem działania sieci jest:
1. Podniesienie prestiżu zawodu rolnika i upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności,
2. Różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich,
3. Zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi.
Do uczestnictwa w sieci może przystąpić każdy obiekt spełniający warunki definicji „Zagrody edukacyjnej”. Udział w sieci jest dobrowolny i bezpłatny. Przystąpienie do sieci odbywa się na podstawie kwestionariusza zgłoszenia i rekomendacji uprawnionego doradcy ODR. Uczestnicy sieci otrzymują promocję ofert w ogólnopolskim systemie internetowym oraz wsparcie doradcze i szkoleniowe, a także możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń. Uczestnicy sieci otrzymują prawo do identyfikowania obiektu logo zagrody edukacyjnej. Zagrody Edukacyjne po raz kolejny miały okazję zaprezentować ideę i ofertę Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Tym razem było to możliwe podczas organizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Lubelskiego w Końskowoli „Dnia Otwartych Drzwi”, który odbył się w dniu 30 czerwca br. w Końskowoli.

Na zaproszenie LODR w Końskowoli zagrody edukacyjne prowadziły pokazy i warsztaty związane z rolnictwem i wiejską kulturą.

Najmłodsi mogli zapoznać się z propozycjami zajęć edukacyjnych w czterech Zagrodach:
Zagroda Edukacyjna Osada Leśna ”Doboszówka” państwa Małgorzaty i Marcina Dobosz przygotowała warsztaty z robienia „motanek z siana”. Zagroda zaprezentowała wyplatanki z siana pod okiem i z pomocą Pani Małgosi. Pan Marcin zabrał ze sobą na stoisko swojego pupila. Każde pytanie zadawane przez dzieci dotyczące ptaków znajdowało na nie odpowiedź na stoisku. Pan Marcin odpowiadał na każde z nich, dzielił się również ciekawostkami z ich życia.

„Siedlisko Małgorzaty” państwa Małgorzaty i Ryszarda Urban zaprezentowali warsztaty tkanie dywaników ”szmaciaków” na prawdziwym krośnie, dzieci mogły zobaczyć, jak kiedyś wyglądał warsztat tkacki oraz same spróbować swoich sił z tą nieznaną dla nich maszyną – krosnem tkackim. Zagroda prezentowała również warsztaty z osikowych wiór. Z kolorowych wiór osikowych powstawały cudne ptaszki, gwiazdki, koguty i inne ozdoby.

Kolejna Zagroda Edukacyjna ”Solisowe Sioło” państwa Małgorzaty i Tomasza Solis prezentowała warsztaty ”od ziarenka do bochenka” podczas których, odbyło się pieczenia podpłomoków. Najbardziej dociekliwi mogli zobaczyć, poznać zasady i spróbować jak wytwarzana jest mąka poprzez mielenie zboża przy użyciu żarna. Odbyła się również degustacja cebularzy lubelskich, który wpisany jest na listę Produktów Tradycyjnych oraz chleba pieczonego przez Panią Małgosię.

Gospodarstwo Pasieczne „ULIK” państwa Ireny i Mariana Śliczniak przygotowało atrakcje w miodowym klimacie. Nazwa zagrody zobowiązuje, dlatego też nie zabrakło ula z żywymi pszczołami do których można było zaglądać oraz miodu, którego można było spróbować w tym miodów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych: Miód Fasolowy i miód rzepakowy z Roztocza.

Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Szukajcie nas na kolejnych, wystawach i targach pod szyldem Centrum Doradztwa Rolniczego - Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zagrody edukacyjne to korzyść dla rolników i uczniów miejskich szkół - dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu. W województwie lubelskim działa dwanaście zagród edukacyjnych. Zapraszamy do odwiedzenia Zagród Edukacyjnych oraz skorzystania z ciekawych programów oferowanych w ich gospodarstwach

Oferta zagród edukacyjnych dostępna jest na stronie internetowej:
www.zagroda-edukacyjna.p
2019-07-01